REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć braki hodowli

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji zbóż i hodowli bydła. Jak zaksięgować sprzedaż chorej krowy (ubój z przyczyn koniecznych)? Jakie powstaną przychody i jak ustalić koszty sprzedaży?

 

Przychody z tej transakcji będą równe wysokości ceny sprzedaży chorego zwierzęcia. Koszt własny sprzedaży ustala się w zależności od tego, czy zwierzę stanowiło środek trwały, czy też było przeznaczone do sprzedaży.

uzasadnienie

Zwierzęta mogą być wykazane w księgach rachunkowych jako inwentarz żywy, tj. składniki środków trwałych. W przypadku hodowli są to zwierzęta wykorzystane do reprodukcji. Nowo narodzone zwierzęta, hodowane w celu sprzedaży, są zaliczane do zapasów.

Ustalenie kosztu własnego sprzedanych produktów

W jednostkach produkcyjnych, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, koszt własny sprzedaży stanowi koszt wytworzenia produktów. Dlatego istotne znaczenie ma odpowiednio prowadzony rachunek kosztów, który umożliwia dokładne określenie wysokości zarówno jednostkowego, jak i całościowego kosztu. Ewidencja kosztów w tych jednostkach powinna odbywać się na kontach zespołu 4 i 5.

Podstawą odpowiedniego rachunku kosztów jest identyfikacja kosztów. W szczególnie skomplikowanych procesach produkcyjnych jest to bardzo ważny etap ustalenia kosztu wytworzenia.

W przypadku hodowli zwierząt identyfikuje się następujące koszty składające się na koszt wytworzenia poszczególnych produktów:

- Koszty bezpośrednie - są to koszty bezpośrednio związane z hodowaniem nowo narodzonych zwierząt (karma, siano, wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zajmujących się z zwierzętami itp.).

- Koszty pośrednie - są to koszty związane z utrzymywaniem hodowli:

- administracyjne (koszty ogólnego zarządu) - kosztów tych nie rozlicza się na pojedyncze produkty;

- ogólnoprodukcyjne (np. koszty utrzymywania stajni) - koszty te rozlicza się na pojedyncze produkty.

W przypadku gdy zwierzę padnie lub zachoruje, możemy mówić o brakach nienaprawialnych. Kosztami własnymi w pierwszym etapie trzeba obciążyć konto „Braki” w zespole 5. Konto to nie może wykazywać salda. Wykazane na nim koszty rozlicza się odpowiednio, w zależności od tego, czy stanowią one np. ubytek naturalny.


Przykład 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustalenie kosztu sprzedaży inwentarza żywego

Zwierzęta przeznaczone do reprodukcji odpowiadają definicji aktywów - zalicza się je do środków trwałych. Dla celów bilansowych, jak każdy inny środek trwały, podlegają amortyzacji. Dlatego w przypadku ich zachorowania koszt własny sprzedaży ustala się jak dla środków trwałych, które zostaną zlikwidowane z powodu utraty wartości przed zakończeniem okresu ekonomicznej użyteczności.

Przykład 2

Krowa utrzymywana do reprodukcji zachorowała, dlatego właściciel hodowli musiał ją sprzedać do ubojni. Wartość początkowa krowy wynosi 3500 zł. Dotychczasowe umorzenie to 1200 zł. Do ubojni sprzedano ją za cenę netto 1500 zł.

1. Sprzedaż krów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 1 500

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 1 500

2. Przekazanie zwierząt. Wartość księgowa środka trwałego:

3500 zł - 1200 zł = 2300 zł

Wn „Umorzenie środka trwałego” 1 200

- w analityce „Krowa”

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 2 300

Ma „Środki trwałe” 3 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości, pracownik redakcjiAutopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA