REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak potraktować zmianę przeznaczenia prowadzonej inwestycji

Maryla Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka podjęła decyzję o wybudowaniu magazynu. Wszystkie koszty poniesione na budowę zostały ujęte na koncie „Środki trwałe w budowie”. W pewnym momencie zaniechano dalszej budowy. Koszty wynoszą 5115 zł. Nieskończony magazyn jest używany w działalności w postaci wiaty do przechowywania różnego sprzętu. Czy poniesione wydatki można przeksięgować na konto „Pozostałe koszty operacyjne”?

RADA

Autopromocja

W omawianym przypadku nie doszło do całkowitego zaniechania inwestycji. Jeśli obiekt będzie wykorzystywany w działalności dłużej niż rok, to wydatki związane z jego budową należy odnieść, po przekazaniu obiektu do używania, na odpowiednie konto środków trwałych.

UZASADNIENIE

Wszelkie wydatki poniesione na budowę środków trwałych należy ewidencjonować na koncie „Środki trwałe w budowie”. W momencie ewentualnego całkowitego zaniechania inwestycji zarówno koszty z nią związane, jak i koszty poniesione na jej likwidację należy ująć na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. W omawianym przypadku nie doszło do całkowitego zaniechania inwestycji. Zmiana przeznaczenia środka trwałego w budowie nie oznacza, że „nowego” obiektu nie można zaliczyć do środków trwałych.

Do aktywów trwałych należy zaliczyć środki trwałe w okresie ich budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu wartości początkowej nowo powstałego obiektu należy uwzględnić tylko koszty bezpośrednio związane z jego budową, tj. wartość zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego.

Wszelkie wydatki niezwiązane z budową wiaty będą stanowiły koszt zaniechanych inwestycji. Mogą to być np. wydatki na wstępne opinie i analizy prawne związane z budową magazynu, prace projektowe konkretnego obiektu itp. Koszty zaniechanych inwestycji nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów. Po przeanalizowaniu poniesionych wydatków i ustaleniu kosztu wytworzenia wiaty spółka powinna nowo powstały środek trwały odpowiednio sklasyfikować i ustalić właściwą stawkę amortyzacyjną.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przy systematyzacji środków trwałych odwołuje się do Klasyfikacji Środków trwałych. KŚT w grupie pierwszej i drugiej stworzono w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB). Zgodnie z definicją w niej zawartą wiata jest szczególnym rodzajem budynku.

 

Ponieważ wiata jest połączona z gruntem w sposób trwały, należy ją zaliczyć do grupy 2 „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”, rodzaj 291 „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Stawka amortyzacji dla wiaty wynosi 4,5% rocznie. Rozpoczęcie odpisów amortyzacyjnych naliczanych od wartości początkowej środków trwałych następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.

PRZYKŁAD

Spółka rozpoczęła budowę magazynu. W trakcie inwestycji nastąpiła zmiana przeznaczenia środka trwałego w budowie. Budowla jest wykorzystywana na potrzeby działalności spółki jako wiata do przechowywania różnego sprzętu. Dotychczasowy koszt inwestycji wyniósł 5115 zł, z czego wydatki związane bezpośrednio z budową wiaty - 3500 zł. Pozostała kwota (1615 zł) to koszty projektu budynku magazynowego oraz wymaganych zezwoleń. W maju 2008 r. budowlę oddano do użytku. Do amortyzacji przyjęto stawkę 4,5%.

Ewidencja księgowa

1. Wydatki poniesione na budowę magazynu:

Wn „Środki trwałe w budowie” 5 115,00

Autopromocja

Ma Różne konta rozrachunkowe 5 115,00

2. Zmiana przeznaczenia środka trwałego:

a) koszty zaniechanych inwestycji związanych bezpośrednio z budową magazynu

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 1 615,00

Ma „Środki trwałe w budowie” 1 615,00

b) wydatki związane z budową wiaty - wprowadzenie budynku do ewidencji środków trwałych

Wn „Środki trwałe” 3 500,00

Ma „Środki trwałe w budowie” 3 500,00

3. Zaksięgowanie amortyzacji: (3500 zł × 4,5%) : 12 = 13,13 zł

Wn „Amortyzacja” 13,13

Ma „Umorzenie środków trwałych” 13,13

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 16 ust. 1 pkt 41, art. 16a, 16g, 16j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 28 ust. 1 pkt 2 i ust 8, art. 31 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz.U. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2589

• rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) - Dz.U. Nr 112, poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 18, poz. 170

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA