REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrót tranzytowy w księgach

Małgorzata Kawczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak ujmować w księgach rachunkowych towary handlowe oraz ich sprzedaż, jeżeli są one bezpośrednio transportowane od dostawcy do odbiorcy? Czy towary te powinny być wprowadzane na magazyn, skoro magazynier nie może ich przyjąć fizycznie? Jak postępować w sytuacji, gdy towar wyjechał od dostawcy ostatniego dnia miesiąca, a dotarł do odbiorcy w miesiącu następnym? Z jaką datą sprzedaży należy wówczas wystawić fakturę VAT?

W przypadku pominięcia obrotu magazynowego zakup i sprzedaż towarów należy ewidencjonować na koncie „Rozliczenie zakupu” w zespole 3. Fakturę VAT należy wystawić w momencie wydania towaru z magazynu, nie później jednak niż siódmego dnia od daty wydania towaru. Jednak w przypadku obrotu towarowego prawidłowa identyfikacja daty sprzedaży zależy od warunków dostawy towaru.

REKLAMA

Autopromocja

Z pytania wynika, że spółka jest pośrednikiem w transakcji sprzedaży, a dostarczany odbiorcy towar nie wpływa do jej magazynu. Obrót towarowy z pominięciem magazynu nosi miano obrotu tranzytowego. W konstrukcji tej oprócz bezpośredniego dostawcy często będącego producentem towaru i ostatecznego odbiorcy występuje jeszcze trzeci podmiot, którego można określić jako pośrednika.

Obrotu tranzytowego nie należy mylić z tranzytem, który oznacza przewóz towarów z jednego kraju do drugiego.

W praktyce wyróżnia się dwie formy obrotu tranzytowego:

- obrót tranzytowy rozliczany,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- obrót tranzytowy organizowany.

Schemat 1. Obrót tranzytowy rozliczany

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Schemat 2. Obrót tranzytowy organizowany

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przypadku obrotu tranzytowego, w którym uczestniczy kilka podmiotów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednemu z tych podmiotów. Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Aby prawidłowo zidentyfikować datę wydania towaru odbiorcy, należy wziąć pod uwagę warunki dostawy, tzn. czy dostawca ma obowiązek transportu towaru, czy też odbiorca odbiera towar osobiście. Jeżeli dostawca jest zobowiązany do dostarczenia towaru odbiorcy i jest to warunek zakupu, obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostarczenia towaru do odbiorcy we wskazane miejsce. Jeśli odbiorca towar odbiera osobiście, momentem powstania obowiązku podatkowego jest wydanie towaru z magazynu.

Schemat 3. Identyfikacja daty wydania towaru

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

Spółka Y jest pośrednikiem w obrocie tranzytowym rozliczanym.

30 sierpnia 2008 r. spółka X będąca odbiorcą zamówiła 20 000 szt. bloczków betonowych (VAT 22 proc.).

Dostawca (spółka Z) ma obowiązek dostarczenia towaru na plac składowy spółki X. Fakturę dla odbiorcy (spółki X) za towar wystawi spółka Y (pośrednik).

31 sierpnia 2008 r. pobrano towar z magazynu spółki Z (dostawcy).

Do odbiorcy (spółki X) towar dostarczono 1 września 2008 r.

Faktura wystawiona przez spółkę Z dla spółki Y 60 000 netto:

- data sprzedaży towaru - 1.09.2008 r.

- data wystawienia faktury VAT - 1.09.2008 r.

- data otrzymania faktury VAT - 1.09.2008 r.

- data uregulowania zobowiązania spółki Y wobec spółki Z - 1.09.2008 r.

Faktura wystawiona przez spółkę Y dla spółki X 66 000 netto:

- data sprzedaży towaru - 1.09.2008 r.

- data wystawienia faktury VAT - 3.09.2008 r.

- data obowiązku podatkowego w VAT - 3.09.2008 r.

- data uregulowania zobowiązania spółki X wobec spółki Y - 10.09.2008 r.

Ewidencja księgowa w spółce Y

1. Otrzymanie faktury VAT od spółki Z. Wartość netto nabytego towaru (bloczków) wynosi 60 000 zł, VAT 22 proc. - 13 200 zł:

Wn „Towary w drodze” 60 000

Wn „VAT naliczony” 13 200

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 73 200

2. Spłata zobowiązania wobec spółki Z:

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 73 200

Ma „Rachunek bankowy” 73 200

3. Wystawienie faktury VAT dla spółki X. Na fakturę składa się wartość towaru w cenie 60 000 zł oraz prowizja za pośrednictwo w transakcji w wysokości 6000 zł.

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 80 520

Ma „Towary w drodze” 60 000

Ma „Przychody ze sprzedaży usług” 6000

Ma „VAT należny” 14 520

4. Otrzymanie należności:

Wn „Rachunek bankowy” 80 520

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 80 520

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdyby transakcja miała charakter tranzytu organizowanego, pośrednik wystawiłby fakturę VAT uwzględniającą jedynie jego prowizję. Fakturę za towar wystawiłby dostawca (producent). W zależności od tego, w czyim imieniu działał pośrednik, faktura za prowizję byłoby wystawiona na dostawcę (producenta) lub odbiorcę towaru.

Wystawienie faktury za pośrednictwo w transakcji:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami”,

Ma „Przychody ze sprzedaży usług”,

Ma „VAT naliczony”.

Małgorzata Kawczyńska

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2005

Podstawa prawna:

art. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA