REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Programy komputerowe w księgach rachunkowych

Elżbieta Kowalska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o rachunkowości zawierają regulacje dotyczące zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera, jednak ujmowanie wartości oprogramowania w księgach może być zróżnicowane.

Decydując o sposobie wprowadzenia oprogramowania do ewidencji oraz dokonywania zapisów w księgach w trakcie jego eksploatacji, należy uwzględnić źródło pozyskania (zewnętrzne lub wewnętrzne) w kontekście przewidywanego okresu użytkowania i wartości początkowej. Nie bez znaczenia jest tu zagadnienie aktualizacji nabytego oprogramowania, o czym będzie mowa w końcowej fazie rozważań.

Autopromocja

Nabycie oprogramowania z zewnątrz

Ogólnie nabycie może nastąpić w drodze zakupu, darowizny lub aportu, przy czym program nabywany jest na podstawie licencji lub przeniesienia praw autorskich. Jeżeli program został przekazany do użytkowania, jest wykorzystywany na potrzeby jednostki, a przewidywany okres jego użytkowania wynosi więcej niż jeden rok, wówczas zaliczany jest do wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), a co za tym idzie - podlega amortyzacji. Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują, że minimalny okres amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych wynosi 24 miesiące (art. 22 updof oraz art. 16m updop).

Przykład 1

Jednostka nabyła licencję na oprogramowanie, które zamierza eksploatować przez dwa lata. Wartość licencji wynosi 6000 zł, a stopę amortyzacji ustalono na 50% rocznie. Amortyzacja = (6000 x 50%) : 12 = 250,00 zł.

Ewidencja księgowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Zakup i przyjęcie oprogramowania:

Wn „Wartości niematerialne i prawne” 6 000

Wn „VAT naliczony” 1 320

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 7 320

2. Naliczenie amortyzacji miesięcznej:

Wn „Amortyzacja WNiP” 250

Ma „Umorzenie WNiP” 250

Zdarza się, że jednostka nabywa oprogramowanie na kilka miesięcy i wówczas nie spełnia ono wszystkich warunków zakwalifikowania do WNiP. Oprogramowanie należy wtedy zarachować jednorazowo w koszty, na co pozwalają zapisy ustawy o rachunkowości oraz ustaw podatkowych.

Przykład 2

Jednostka nabyła oprogramowanie, które zamierza użytkować przez osiem miesięcy. Wartość licencji wynosi 2800 zł.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przyjęcie oprogramowania:

Wn „Zużycie materiałów” 2 800

Wn „VAT naliczony” 616

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 416

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Programy komputerowe w księgach rachunkowych

 


• art. 3 ust. 1 pkt 14, art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Elżbieta Kowalska

nauczyciel akademicki, trener

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA