| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Programy komputerowe w księgach rachunkowych

Programy komputerowe w księgach rachunkowych

Przepisy ustawy o rachunkowości zawierają regulacje dotyczące zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera, jednak ujmowanie wartości oprogramowania w księgach może być zróżnicowane.


Decydując o sposobie wprowadzenia oprogramowania do ewidencji oraz dokonywania zapisów w księgach w trakcie jego eksploatacji, należy uwzględnić źródło pozyskania (zewnętrzne lub wewnętrzne) w kontekście przewidywanego okresu użytkowania i wartości początkowej. Nie bez znaczenia jest tu zagadnienie aktualizacji nabytego oprogramowania, o czym będzie mowa w końcowej fazie rozważań.

Nabycie oprogramowania z zewnątrz

Ogólnie nabycie może nastąpić w drodze zakupu, darowizny lub aportu, przy czym program nabywany jest na podstawie licencji lub przeniesienia praw autorskich. Jeżeli program został przekazany do użytkowania, jest wykorzystywany na potrzeby jednostki, a przewidywany okres jego użytkowania wynosi więcej niż jeden rok, wówczas zaliczany jest do wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), a co za tym idzie - podlega amortyzacji. Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują, że minimalny okres amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych wynosi 24 miesiące (art. 22 updof oraz art. 16m updop).

Przykład 1

Jednostka nabyła licencję na oprogramowanie, które zamierza eksploatować przez dwa lata. Wartość licencji wynosi 6000 zł, a stopę amortyzacji ustalono na 50% rocznie. Amortyzacja = (6000 x 50%) : 12 = 250,00 zł.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przyjęcie oprogramowania:

Wn „Wartości niematerialne i prawne” 6 000

Wn „VAT naliczony” 1 320

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 7 320

2. Naliczenie amortyzacji miesięcznej:

Wn „Amortyzacja WNiP” 250

Ma „Umorzenie WNiP” 250

Zdarza się, że jednostka nabywa oprogramowanie na kilka miesięcy i wówczas nie spełnia ono wszystkich warunków zakwalifikowania do WNiP. Oprogramowanie należy wtedy zarachować jednorazowo w koszty, na co pozwalają zapisy ustawy o rachunkowości oraz ustaw podatkowych.

Przykład 2

Jednostka nabyła oprogramowanie, które zamierza użytkować przez osiem miesięcy. Wartość licencji wynosi 2800 zł.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przyjęcie oprogramowania:

Wn „Zużycie materiałów” 2 800

Wn „VAT naliczony” 616

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 416

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Programy komputerowe w księgach rachunkowych

 


• art. 3 ust. 1 pkt 14, art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Elżbieta Kowalska

nauczyciel akademicki, trener

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK