REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać w księgach zmiany wartości inwestycji długoterminowych

Katarzyna Kobiela-Pionnier
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycje, w tym inwestycje finansowe, są coraz ważniejszymi pozycjami aktywów firm. Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z innych możliwości ulokowania swoich środków pieniężnych niż lokaty bankowe. Tymczasem wycena składników inwestycji często sprawia problemy, mimo że ustawa o rachunkowości dokładnie precyzuje, w jaki sposób należy jej dokonywać.

Inwestycje to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z:

REKLAMA

Autopromocja

• przyrostu wartości tych aktywów,

• uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków (w tym również z transakcji handlowych).

Są to w szczególności aktywa finansowe oraz nieruchomości, a także wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia tych korzyści (według projektu zmiany ustawy o rachunkowości „utrzymywane” w tym celu).

Nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się udziały w innych jednostkach oraz inne inwestycje zaliczone do aktywów trwałych - według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub według wartości godziwej. Wartość w cenie nabycia można przeszacować do wartości w cenie rynkowej, a różnicę z przeszacowania rozliczyć z kapitałem z aktualizacji wyceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie zmiany wartości inwestycji szczegółowo reguluje art. 35 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zasady rozliczenia zależą od tego, w jakiej kolejności następują zmiany:

Skutki przeszacowania inwestycji zaliczonych do aktywów trwałych, powodujące wzrost ich wartości do poziomu cen rynkowych, zwiększają kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny. Obniżenie wartości inwestycji uprzednio przeszacowanej do wysokości kwoty, o którą podwyższono z tego tytułu kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, jeżeli kwota różnicy z przeszacowania nie była do dnia wyceny rozliczona, zmniejsza ten kapitał (fundusz).

Przykład 1

Firma nabyła długoterminową inwestycję finansową (pakiet obligacji) za 15 000 zł. Zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości jednostka wycenia inwestycję na kolejne momenty bilansowe, według ceny rynkowej (wartości godziwej).

Wartość rynkowa obligacji w kolejnych latach wynosi:

I moment bilansowy - 16 000 zł,

II moment bilansowy - 18 000 zł,

III moment bilansowy - 16 500 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oczywiście może się też zdarzyć, że na pierwszy moment bilansowy następuje spadek wartości inwestycji:

(...) skutki obniżenia wartości inwestycji zalicza się do kosztów finansowych. Wzrost wartości danej inwestycji bezpośrednio wiążący się z uprzednim obniżeniem jej wartości, zaliczonym do kosztów finansowych, ujmuje się do wysokości tych kosztów jako przychody finansowe. Oznacza to, że spadek wartości inwestycji bez uprzedniego wzrostu wartości wpływa bezpośrednio na wynik finansowy.

Przykład 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Można więc powiedzieć, że decydując się na wycenę w cenie rynkowej, przedsiębiorstwo musi odnotować w księgach każdą zmianę wartości - zarówno zmianę in plus, jak i zmianę in minus. Punktem wyjścia do wyceny jest cena nabycia.

1. Każda zmiana in plus lub in minus powyżej poziomu ceny nabycia rozliczona zostanie z kapitałem z aktualizacji wyceny.

2. Każda zmiana in plus lub in minus poniżej poziomu ceny nabycia rozliczona zostanie z kosztami i przychodami finansowymi.

Nabywcy inwestycji mogą jednak wybrać metodę wyceny w ramach polityki rachunkowości i mogą się zdecydować na wycenę według zasady kosztu historycznego. Zgodnie z ustawą wycena następuje wtedy według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Przykład 3

Firma nabyła długoterminową inwestycję finansową (pakiet obligacji) za 15 000 zł. Wycena inwestycji, zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości, na kolejne momenty bilansowe dokonywana będzie według ceny nabycia skorygowanej o trwałą utratę wartości.

Wartości rynkowe w kolejnych latach wynoszą:

I moment bilansowy - 16 000 zł,

II moment bilansowy - 18 000 zł,

III moment bilansowy - 16 500 zł.

Ponieważ przy stosowaniu wyceny według ceny nabycia nie uznaje się wzrostu wartości, wartość bilansowa inwestycji na każdy moment bilansowy wynosi 15 000 zł.

Przykład 4

Firma nabyła długoterminową inwestycję finansową (pakiet obligacji) za 8000 zł. Wycena inwestycji, zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości, na kolejne momenty bilansowe dokonywana będzie według ceny nabycia skorygowanej o trwałą utratę wartości.

Wartości rynkowe w kolejnych latach wynoszą:

I moment bilansowy - 7500 zł,

II moment bilansowy - 8200 zł,

III moment bilansowy - 7200 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak wynika z powyższych przykładów, wycena według zasady kosztu historycznego skutkuje jedynie ewidencjonowaniem zmian wartości poniżej ceny nabycia. Oznacza to, że:

• zmiany in plus odnoszone są na przychody finansowe,

• zmiany in minus odnoszone są w koszty finansowe.

Zmiany wartości poniżej ceny nabycia nie znajdują odzwierciedlenia w księgach rachunkowych.

• art. 28 ust. 1 pkt 1a i 3, art. 35 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Katarzyna Kobiela-Pionnier

asystent w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA