REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki związane z leasingiem samochodów przekazywanych do używania podwykonawcom

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka świadczy usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami. Dla celów prowadzonej działalności zamierzamy wziąć w leasing samochody, które następnie przekażemy do używania podwykonawcom, świadczącym na podstawie zawartej umowy przedstawicielstwa usługi na rzecz naszych klientów.

1. Czy poniesione przez nas wydatki z tytułu opłat leasingowych będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu?

REKLAMA

Autopromocja

2. W jaki sposób potraktować poniesiony jednorazowy wydatek z tytułu wstępnej opłaty leasingowej?

3. Czy z tytułu udostępnienia podwykonawcom samochodów powstanie u nich przychód dla celów podatkowych?

rada

Ad 1. Wydatki poniesione z tytułu opłat leasingowych stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ad 2. Jednorazowa wstępna opłata leasingowa powinna być rozliczana w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej.

Ad 3. Z tytułu przekazania samochodu do używania u podwykonawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Poniesione przez spółkę opłaty z tytułu zawartych umów leasingowych powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W tym przypadku są one poniesione w celu zrealizowania zawartych umów o przedstawicielstwo.

Jako koszty pośrednie, co do zasady, podlegają one uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Inaczej jest jedynie w odniesieniu do wstępnej opłaty leasingowej. Tutaj organy podatkowe uznają, że jako koszt pośredni, przekraczający rok podatkowy, podlegają one rozliczaniu w czasie. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-565/07-3/GJ, odnajdujemy następujące uzasadnienie powyższego stanowiska:

(...) Opłata wstępna natomiast warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu. Jednorazowe zaliczenie czynszu inicjalnego do kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)

Wątpliwości spółki budzi również ewentualna konieczność rozpoznania u przedstawiciela przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia samochodu.

Co do zasady, z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia w sytuacji, w której (najczęściej poprzez zawartą umowę użyczenia) jedna ze stron przekazuje świadczenie na rzecz drugiej strony bez uzyskiwania w zamian jakichkolwiek świadczeń zwrotnych.

Nie dotyczy to jednak omawianej sytuacji. Tutaj bowiem samochód przekazany jest w ramach zawartej umowy o przedstawicielstwo, a fakt jego udostępnienia uwzględniony jest w finansowych warunkach zawartej umowy.

Potwierdzenie takiego stanowiska odnajdujemy w przytoczonej już interpretacji, w której czytamy m.in.:

(...) Pojęcie nieodpłatnego świadczenia użyte w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilistycznym, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające wymiar majątkowy. Przekazanie odzieży, materiałów biurowych oraz samochodu nie wywołuje po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanych przez niego nieodpłatnych świadczeń (...)

PRZYKŁAD

W marcu 2008 r. spółka podpisała 3-letnie umowy leasingowe samochodów osobowych (leasing operacyjny), które następnie zostały przekazane na rzecz podwykonawców spółki. Wstępna opłata leasingowa wyniosła 18 000 zł + 22% VAT, a miesięczny czynsz leasingowy wynosi 2000 zł + 22% VAT.

Księgowania:

1a. Faktura dotycząca wstępnej opłaty leasingowej:

Wn konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” 21 960,00 zł

1b. Rozliczenie otrzymanej faktury (VAT podlegający odliczeniu: 3960,00 x 60%):

Wn konto 402„ Usługi obce” 19 584,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 2 376,00 zł

Ma konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

2. Przeniesienie kosztu do rozliczenia w czasie:

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 19 584,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 19 584,00 zł

3. Miesięczny odpis kosztu wstępnej opłaty leasingowej (19 584/36):

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 544,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenie międzyokresowe kosztów” 544,00 zł

4a. Faktura za miesięczną ratę leasingową:

Wn konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 2 440,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” 2 440,00 zł

4b. Rozliczenie otrzymanej faktury (VAT podlegający odliczeniu: 440,00 x 60%):

Wn konto 402„ Usługi obce” 2 176,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 264,00 zł

Ma konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 2 440,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238,

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA