REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki związane z leasingiem samochodów przekazywanych do używania podwykonawcom

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka świadczy usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami. Dla celów prowadzonej działalności zamierzamy wziąć w leasing samochody, które następnie przekażemy do używania podwykonawcom, świadczącym na podstawie zawartej umowy przedstawicielstwa usługi na rzecz naszych klientów.

1. Czy poniesione przez nas wydatki z tytułu opłat leasingowych będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu?

REKLAMA

Autopromocja

2. W jaki sposób potraktować poniesiony jednorazowy wydatek z tytułu wstępnej opłaty leasingowej?

3. Czy z tytułu udostępnienia podwykonawcom samochodów powstanie u nich przychód dla celów podatkowych?

rada

Ad 1. Wydatki poniesione z tytułu opłat leasingowych stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ad 2. Jednorazowa wstępna opłata leasingowa powinna być rozliczana w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej.

Ad 3. Z tytułu przekazania samochodu do używania u podwykonawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Poniesione przez spółkę opłaty z tytułu zawartych umów leasingowych powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W tym przypadku są one poniesione w celu zrealizowania zawartych umów o przedstawicielstwo.

Jako koszty pośrednie, co do zasady, podlegają one uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Inaczej jest jedynie w odniesieniu do wstępnej opłaty leasingowej. Tutaj organy podatkowe uznają, że jako koszt pośredni, przekraczający rok podatkowy, podlegają one rozliczaniu w czasie. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-565/07-3/GJ, odnajdujemy następujące uzasadnienie powyższego stanowiska:

(...) Opłata wstępna natomiast warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu. Jednorazowe zaliczenie czynszu inicjalnego do kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)

Wątpliwości spółki budzi również ewentualna konieczność rozpoznania u przedstawiciela przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia samochodu.

Co do zasady, z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia w sytuacji, w której (najczęściej poprzez zawartą umowę użyczenia) jedna ze stron przekazuje świadczenie na rzecz drugiej strony bez uzyskiwania w zamian jakichkolwiek świadczeń zwrotnych.

Nie dotyczy to jednak omawianej sytuacji. Tutaj bowiem samochód przekazany jest w ramach zawartej umowy o przedstawicielstwo, a fakt jego udostępnienia uwzględniony jest w finansowych warunkach zawartej umowy.

Potwierdzenie takiego stanowiska odnajdujemy w przytoczonej już interpretacji, w której czytamy m.in.:

(...) Pojęcie nieodpłatnego świadczenia użyte w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilistycznym, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające wymiar majątkowy. Przekazanie odzieży, materiałów biurowych oraz samochodu nie wywołuje po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanych przez niego nieodpłatnych świadczeń (...)

PRZYKŁAD

W marcu 2008 r. spółka podpisała 3-letnie umowy leasingowe samochodów osobowych (leasing operacyjny), które następnie zostały przekazane na rzecz podwykonawców spółki. Wstępna opłata leasingowa wyniosła 18 000 zł + 22% VAT, a miesięczny czynsz leasingowy wynosi 2000 zł + 22% VAT.

Księgowania:

1a. Faktura dotycząca wstępnej opłaty leasingowej:

Wn konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” 21 960,00 zł

1b. Rozliczenie otrzymanej faktury (VAT podlegający odliczeniu: 3960,00 x 60%):

Wn konto 402„ Usługi obce” 19 584,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 2 376,00 zł

Ma konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

2. Przeniesienie kosztu do rozliczenia w czasie:

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 19 584,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 19 584,00 zł

3. Miesięczny odpis kosztu wstępnej opłaty leasingowej (19 584/36):

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 544,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenie międzyokresowe kosztów” 544,00 zł

4a. Faktura za miesięczną ratę leasingową:

Wn konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 2 440,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” 2 440,00 zł

4b. Rozliczenie otrzymanej faktury (VAT podlegający odliczeniu: 440,00 x 60%):

Wn konto 402„ Usługi obce” 2 176,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 264,00 zł

Ma konto 301„Rozliczenie zakupu usług” 2 440,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238,

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA