reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Czy kwota zwrotu VAT stanowi przychód

Czy kwota zwrotu VAT stanowi przychód

Jednostka budżetowa otrzymała w 2009 r. zwrot VAT z 2008 r. (nadwyżka podatku naliczonego nad należnym). Kwota zwrotu została zaksięgowana na rozrachunki z US (130/225) i odprowadzona na rachunek jednostki nadrzędnej jako dochód z roku ubiegłego (222/130 § 0970). Czy kwot zwrotu VAT powinna zostać zaksięgowana w przychody? Jeżeli tak, to jak powinno wyglądać księgowanie? Na koniec 2008 r. z tytułu rozrachunków z VAT z US konto 225 wykazywało saldo strony Wn.

Zwrot VAT dokonany w następnym roku budżetowym na rachunek bieżący jednostki budżetowej (w państwowych jednostkach budżetowych na subkonto dochodów) nie stanowi przychodu ujmowanego na kontach zespołu 7.

Saldo Wn konta 225 na koniec poprzedniego roku budżetowego wynika z następujących księgowań:

1) podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług wynikający z faktur zakupu:

• Wn 225 „Rozrachunki z budżetami”,

• Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,

2) VAT należny wynikający z faktur sprzedaży:

• Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,

• Ma 225 „Rozrachunki z budżetami”.

Opłacenie w poprzednim roku faktur zakupu w części dotyczącej naliczonego VAT stanowiło wydatki jednostki budżetowej. Wydatki te nie zostały uwzględnione przy wycenie inwestycji i środków trwałych, a w przypadku poniesienia wydatków bieżących VAT naliczony nie obciążył kosztów działalności jednostki budżetowej. W przypadku faktur sprzedaży opłaconych w poprzednim roku budżetowym, zawarty w nich VAT zwiększył dochody budżetowe jednostki budżetowej. W wyniku księgowań sprawozdań Rb-27 i Rb-28 (w państwowych jednostkach budżetowych) oraz sprawozdań Rb-27S i Rb-28S (w samorządowych jednostkach budżetowych nastąpiło zmniejszenie funduszu jednostki o kwotę podatku należnego i zwiększenie funduszu jednostki o podatek podlegający odliczeniu. W przypadku przedstawionym w pytaniu nastąpiło zwiększenie funduszu jednostki o kwotę podatku podlegającą zwrotowi w następnym roku budżetowym.

W następnym roku budżetowym dochód budżetowy, odpowiadający kwocie zwróconego przez US VAT, po przeksięgowaniu sprawozdań Rb-27 lub Rb-27S (zapis: Wn 800 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy” i Ma 222 „Rozliczenie dochodów budżetowych”) zmniejszy fundusz jednostki w takim samym stopniu, w jakim nastąpiło jego zwiększenie w poprzednim roku budżetowym. W efekcie rozliczenia z tytułu VAT nie będą miały wpływu na zmianę stanu funduszu jednostki budżetowej.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama