Czy kwota zwrotu VAT stanowi przychód
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot VAT dokonany w następnym roku budżetowym na rachunek bieżący jednostki budżetowej (w państwowych jednostkach budżetowych na subkonto dochodów) nie stanowi przychodu ujmowanego na kontach zespołu 7.
REKLAMA
Saldo Wn konta 225 na koniec poprzedniego roku budżetowego wynika z następujących księgowań:
1) podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług wynikający z faktur zakupu:
• Wn 225 „Rozrachunki z budżetami”,
• Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,
2) VAT należny wynikający z faktur sprzedaży:
• Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,
• Ma 225 „Rozrachunki z budżetami”.
Opłacenie w poprzednim roku faktur zakupu w części dotyczącej naliczonego VAT stanowiło wydatki jednostki budżetowej. Wydatki te nie zostały uwzględnione przy wycenie inwestycji i środków trwałych, a w przypadku poniesienia wydatków bieżących VAT naliczony nie obciążył kosztów działalności jednostki budżetowej. W przypadku faktur sprzedaży opłaconych w poprzednim roku budżetowym, zawarty w nich VAT zwiększył dochody budżetowe jednostki budżetowej. W wyniku księgowań sprawozdań Rb-27 i Rb-28 (w państwowych jednostkach budżetowych) oraz sprawozdań Rb-27S i Rb-28S (w samorządowych jednostkach budżetowych nastąpiło zmniejszenie funduszu jednostki o kwotę podatku należnego i zwiększenie funduszu jednostki o podatek podlegający odliczeniu. W przypadku przedstawionym w pytaniu nastąpiło zwiększenie funduszu jednostki o kwotę podatku podlegającą zwrotowi w następnym roku budżetowym.
W następnym roku budżetowym dochód budżetowy, odpowiadający kwocie zwróconego przez US VAT, po przeksięgowaniu sprawozdań Rb-27 lub Rb-27S (zapis: Wn 800 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy” i Ma 222 „Rozliczenie dochodów budżetowych”) zmniejszy fundusz jednostki w takim samym stopniu, w jakim nastąpiło jego zwiększenie w poprzednim roku budżetowym. W efekcie rozliczenia z tytułu VAT nie będą miały wpływu na zmianę stanu funduszu jednostki budżetowej.
Podstawa prawna
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat