Odsetki od należności z tytułu dochodów budżetowych
REKLAMA
REKLAMA
Jednostki budżetowe realizujące dochody budżetowe są zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:
REKLAMA
• w przypadku braku zapłaty faktury lub wpłat z innych tytułów wysyłać na bieżąco do zobowiązanych wezwania do zapłaty,
• terminowo wysyłać do zobowiązanych upomnienia oraz podejmować w stosunku do nich czynności egzekucyjne,
• w zakresie i na zasadach określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o finansach publicznych umarzać należności nieściągalne bądź podejmować działania określone w odrębnych przepisach.
W opisanym przypadku jednostka działała zgodnie z przepisami prawa, wystawiając upomnienia do dłużnika, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego.
Zapisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości nakazują wyceniać należności na bieżąco w wartości nominalnej, na dzień bilansowy zaś - w kwocie wymaganej zapłaty, czyli łącznie z należnymi odsetkami. Natomiast odsetki od nieterminowego regulowania należności trzeba ujmować w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału, zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, a naliczone umarzać wyłącznie w przypadkach określonych w art. 42 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
Jeżeli do tej pory organy kontrolujące jednostkę nie zauważyły, że jednostka nie naliczała odsetek od należności - jednostka powinna poprawić błąd - czyli naliczyć odsetki za okres od 2005 r. do końca trzeciego kwartału 2007 r.
W księgach rachunkowych odsetki będą ujęte w następujący sposób:
W sprawozdaniu Rb-27 państwowe jednostki budżetowe wykazują należności główne oraz odsetki od należności niezapłaconych w terminie. Odsetki wykazuje się w kolumnie „Należności pozostałe do zapłaty ogółem”. Odsetek tych nie należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-N, w którym wykazuje się tylko wartość nominalną należności.
Podstawy prawne
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)
• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat