reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Odsetki od należności z tytułu dochodów budżetowych

Odsetki od należności z tytułu dochodów budżetowych

Jesteśmy jednostką budżetową. Jeden z odbiorców usług zalega z zapłatą naszych należności (należność główna wynosi 2000 zł), które stanowią dochody budżetowe. Zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, po upływie terminu zapłaty, tj. w styczniu 2005 r., wystawiliśmy upomnienia do dłużnika, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Do dzisiaj komornik skarbowy nie ściągnął naszych należności. Przez ten okres jednostka nie naliczała w księgach odsetek od nieterminowej zapłaty należności. Czy jednostka powinna naliczyć odsetki od tych należności i czy jest dopuszczalne, np. we wrześniu 2007 r., naliczyć odsetki za 2005 r., 2006 r., 3 kwartały 2007 r.? Jeśli tak, to jak należy prawidłowo ująć to zdarzenie w księgach i jak wykazywać naliczone odsetki w sprawozdaniu Rb-27?

Jednostki budżetowe realizujące dochody budżetowe są zobowiązane do przestrzegania następujących zasad:

• w przypadku braku zapłaty faktury lub wpłat z innych tytułów wysyłać na bieżąco do zobowiązanych wezwania do zapłaty,

• terminowo wysyłać do zobowiązanych upomnienia oraz podejmować w stosunku do nich czynności egzekucyjne,

• w zakresie i na zasadach określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o finansach publicznych umarzać należności nieściągalne bądź podejmować działania określone w odrębnych przepisach.

W opisanym przypadku jednostka działała zgodnie z przepisami prawa, wystawiając upomnienia do dłużnika, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego.

Zapisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości nakazują wyceniać należności na bieżąco w wartości nominalnej, na dzień bilansowy zaś - w kwocie wymaganej zapłaty, czyli łącznie z należnymi odsetkami. Natomiast odsetki od nieterminowego regulowania należności trzeba ujmować w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału, zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, a naliczone umarzać wyłącznie w przypadkach określonych w art. 42 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.

Jeżeli do tej pory organy kontrolujące jednostkę nie zauważyły, że jednostka nie naliczała odsetek od należności - jednostka powinna poprawić błąd - czyli naliczyć odsetki za okres od 2005 r. do końca trzeciego kwartału 2007 r.

W księgach rachunkowych odsetki będą ujęte w następujący sposób:

W sprawozdaniu Rb-27 państwowe jednostki budżetowe wykazują należności główne oraz odsetki od należności niezapłaconych w terminie. Odsetki wykazuje się w kolumnie „Należności pozostałe do zapłaty ogółem”. Odsetek tych nie należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-N, w którym wykazuje się tylko wartość nominalną należności.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama