reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Koszt projektu kosztem inwestycji

Koszt projektu kosztem inwestycji

Jesteśmy jednostką budżetową i wykonaliśmy w tym roku projekt kotłowni, którego realizacja może się odbyć w przyszłych latach lub nie. Czy zatem koszt projektu powinno się zaksięgować w paragrafie inwestycyjnym, choć istnieje możliwość, że nie zrealizujemy tego zadania w najbliższym czasie?


Koszt projektu kotłowni należy zaliczyć do ogółu kosztów realizowanej (planowanej) inwestycji, poniesionych przez jednostkę na mający powstać nowy środek trwały. Należało zatem koszty projektu zaplanować, a potem wydatek poniesiony na ten cel pokryć ze środków inwestycyjnych z § 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych” z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty inwestycji obejmują wartość wszystkich rzeczowych składników zużytych do wytworzenia oraz wykonywanych robót i usług obcych, wartość świadczeń własnych, wartość świadczeń nieodpłatnych oraz inne koszty dające się zaliczyć do wartości początkowej wytworzonych przedmiotów aktywów trwałych.

Do kosztów inwestycji nie zalicza się np. kosztów przetargów, ogłoszeń i innych występujących przed udzieleniem zamówień związanych z inwestycjami.

Koszty projektu należy ująć zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych na koncie 080 „Inwestycje (środki trwałe w budowie)”.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do tego konta powinna być prowadzona dla poszczególnych zdań inwestycyjnych.

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 48, poz. 322)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 czerwca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama