| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Koszt projektu kosztem inwestycji

Koszt projektu kosztem inwestycji

Jesteśmy jednostką budżetową i wykonaliśmy w tym roku projekt kotłowni, którego realizacja może się odbyć w przyszłych latach lub nie. Czy zatem koszt projektu powinno się zaksięgować w paragrafie inwestycyjnym, choć istnieje możliwość, że nie zrealizujemy tego zadania w najbliższym czasie?


Koszt projektu kotłowni należy zaliczyć do ogółu kosztów realizowanej (planowanej) inwestycji, poniesionych przez jednostkę na mający powstać nowy środek trwały. Należało zatem koszty projektu zaplanować, a potem wydatek poniesiony na ten cel pokryć ze środków inwestycyjnych z § 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych” z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty inwestycji obejmują wartość wszystkich rzeczowych składników zużytych do wytworzenia oraz wykonywanych robót i usług obcych, wartość świadczeń własnych, wartość świadczeń nieodpłatnych oraz inne koszty dające się zaliczyć do wartości początkowej wytworzonych przedmiotów aktywów trwałych.

Do kosztów inwestycji nie zalicza się np. kosztów przetargów, ogłoszeń i innych występujących przed udzieleniem zamówień związanych z inwestycjami.

Koszty projektu należy ująć zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych na koncie 080 „Inwestycje (środki trwałe w budowie)”.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do tego konta powinna być prowadzona dla poszczególnych zdań inwestycyjnych.

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 48, poz. 322)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 czerwca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK