Termin przypisu decyzji
REKLAMA
REKLAMA
Decyzje należy, naszym zdaniem, ująć w postaci przypisów na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” w momencie wydania decyzji, a nie w chwili jej doręczenia. Takie postępowanie jest zgodne z uregulowaniami prawa bilansowego i prawa finansów publicznych.
REKLAMA
Na przykład, w sytuacji wydania decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, urząd gminy:
1) przypisów i odpisów na kontach podatkowych dokonuje na podstawie rejestru przypisów i odpisów komórki wymiaru urzędu gminy,
2) przypisy i odpisy księguje bezzwłocznie po otrzymaniu takiego rejestru przypisów i odpisów wraz z dokumentacją,
3) po zaksięgowaniu operacji księgowy najczęściej zamieszcza w rejestrze wymiarowym i w rejestrach przypisów i odpisów przy każdej pozycji, numer konta podatkowego,
4) a dopiero, po zaksięgowaniu przypisu lub odpisu, księgowy wysyła podatnikowi przeznaczoną dla niego decyzję administracyjną, na podstawie której dokonał księgowań, a drugi egzemplarz tej decyzji, po potwierdzeniu na nim księgowania, włącza do terminarza,
5) po otrzymaniu potwierdzenia odbioru decyzji przez adresata, księgowy odnotowuje na koncie termin płatności podatku; jeżeli termin płatności wynika z przepisów, odnotowuje datę doręczenia decyzji.
Podstawy prawne
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 112, poz. 761)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat