Czy korektę ująć w niezatwierdzonym sprawozdaniu finansowym
REKLAMA
REKLAMA
Maciej Czapiewski
REKLAMA
biegły rewident, partner M2 Audyt
Tak
Można tego dokonać, pod warunkiem że sprawozdanie finansowe za 2006 rok zostało zatwierdzone, natomiast za 2007 rok jeszcze nie.
Z zadanego pytania wynika, że sprawozdanie finansowe za rok 2006 jest obarczone tzw. błędem podstawowym, jakkolwiek nie wiemy, czy błąd ma charakter prezentacyjny, tzn. zaniżono zarówno należności jak i zobowiązania, czy też popełniony błąd wpłynął na wynik finansowy roku 2006.
Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędu podstawowego określa art. 54 ustawy o rachunkowości i jest on uzależniony od okoliczności, czy:
a) sprawozdanie finansowe za rok 2006 zostało zatwierdzone przez uprawniony organ jednostki,
b) wartość błędu wykazana w pytaniu jest istotna dla sprawozdania finansowego, czyli sprawia, że sprawozdania finansowego za rok 2006 nie można uznać za rzetelne i jasne,
c) błąd ma charakter wyłącznie prezentacyjny czy wpływa również na wartość wyniku finansowego i kapitałów własnych.
Do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2006 stwierdzone istotne błędy powinny być skorygowane bezpośrednio w tym sprawozdaniu. Jeżeli sprawozdanie za rok 2006 zostało zatwierdzone, nie podlega ono żadnym zmianom. Jeżeli błąd wpłynął na wynik finansowy roku 2006 i jego wartość nie jest istotna, skutki korekty błędu mogą zostać ujęte w wyniku finansowym roku 2007. W przypadku istotnego błędu mającego wpływ na wynik finansowy roku 2006 jego skutki należy ująć, korygując bezpośrednio kapitały własne w pozycji - Zysk (strata) z lat ubiegłych, w sprawozdaniu finansowym za rok 2007 wraz z odpowiednimi wyjaśnieniami w informacji dodatkowej.
Należy zwrócić uwagę, że sprawozdanie finansowe za rok 2007 zawiera także dane porównywalne za rok 2006. Wystąpienie błędu podstawowego może wpływać na porównywalność danych finansowych między latami, dlatego celem jej zapewnienia jednostka może:
a) skorygować dane porównywalne za rok 2006 względem wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego w taki sposób, jakby błąd nie wystąpił. Nie oznacza to korekty zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok 2006;
b) zamieścić dane niezbędne dla zapewnienia porównywalności w informacji dodatkowej, bez korygowania danych porównywalnych za rok 2006.
Agnieszka Pokojska
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 54 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat