REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korektę ująć w niezatwierdzonym sprawozdaniu finansowym

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzając bilans za 2007 rok zauważyłam, że poprzedni bilans za 2006 rok został błędnie sporządzony - konkretnie chodzi o rozrachunki za 93 tys. zł, które zostały zaniżone. Czy korektę ująć w sprawozdaniu finansowym za 2007 rok?

Maciej Czapiewski

Autopromocja

biegły rewident, partner M2 Audyt

Tak

Można tego dokonać, pod warunkiem że sprawozdanie finansowe za 2006 rok zostało zatwierdzone, natomiast za 2007 rok jeszcze nie.

Z zadanego pytania wynika, że sprawozdanie finansowe za rok 2006 jest obarczone tzw. błędem podstawowym, jakkolwiek nie wiemy, czy błąd ma charakter prezentacyjny, tzn. zaniżono zarówno należności jak i zobowiązania, czy też popełniony błąd wpłynął na wynik finansowy roku 2006.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędu podstawowego określa art. 54 ustawy o rachunkowości i jest on uzależniony od okoliczności, czy:

a) sprawozdanie finansowe za rok 2006 zostało zatwierdzone przez uprawniony organ jednostki,

b) wartość błędu wykazana w pytaniu jest istotna dla sprawozdania finansowego, czyli sprawia, że sprawozdania finansowego za rok 2006 nie można uznać za rzetelne i jasne,

c) błąd ma charakter wyłącznie prezentacyjny czy wpływa również na wartość wyniku finansowego i kapitałów własnych.

Do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2006 stwierdzone istotne błędy powinny być skorygowane bezpośrednio w tym sprawozdaniu. Jeżeli sprawozdanie za rok 2006 zostało zatwierdzone, nie podlega ono żadnym zmianom. Jeżeli błąd wpłynął na wynik finansowy roku 2006 i jego wartość nie jest istotna, skutki korekty błędu mogą zostać ujęte w wyniku finansowym roku 2007. W przypadku istotnego błędu mającego wpływ na wynik finansowy roku 2006 jego skutki należy ująć, korygując bezpośrednio kapitały własne w pozycji - Zysk (strata) z lat ubiegłych, w sprawozdaniu finansowym za rok 2007 wraz z odpowiednimi wyjaśnieniami w informacji dodatkowej.

Należy zwrócić uwagę, że sprawozdanie finansowe za rok 2007 zawiera także dane porównywalne za rok 2006. Wystąpienie błędu podstawowego może wpływać na porównywalność danych finansowych między latami, dlatego celem jej zapewnienia jednostka może:

a) skorygować dane porównywalne za rok 2006 względem wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego w taki sposób, jakby błąd nie wystąpił. Nie oznacza to korekty zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok 2006;

b) zamieścić dane niezbędne dla zapewnienia porównywalności w informacji dodatkowej, bez korygowania danych porównywalnych za rok 2006.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 54 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA