REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

W związku z deregulacją zawodów związanych z finansami w tym usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zdaniem ekspertów branży wzrastać będzie prestiż i zapotrzebowanie na certyfikaty gwarantujące klientowi wysoką jakość świadczonych usług przez księgowych.

Dzisiaj by uzyskać certyfikat księgowy należy spełnić szereg warunków: odbyć praktykę, należy posiadać wyższe wykształcenie lub średnie, wtedy jednak należy złożyć z wynikiem pozytywnym państwowy egzamin.

Autopromocja

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r. Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany zakładają całkowitą deregulację wyżej wskazanej profesji, jedynymi wymogami będzie: posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nie bycie karanym za poszczególne przestępstwa oraz opłacanie składki OC. W związku z tym każdy będzie mógł zostać księgowym. Nie będzie wymagane jakiekolwiek sprawdzenie kompetencji kandydatów, jedynym wyznacznikiem jakości świadczonych usług będzie rynek. Na Zachodzie gdzie od lat zawód księgowego jest zderegulowany istnieją najróżniejsze dobrowolne certyfikaty potwierdzające znajomość zagadnień z zakresu finansów i rachunkowości wydawane przez korporacje zawodowe lub prywatne podmioty.

W Polsce księgowi mają możliwość zdobycia tytułu Dyplomowanego Księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Poniżej prezentujemy procedurę uzyskania tytułu Dyplomowanego Księgowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DEKLARACJA ZGŁOSZENIOWA

W pierwszej kolejności osoba chcąca przystąpić do egzaminu na dyplomowanego księgowego wypełnia wniosek dostępny na stronie www.dk.skwp.pl o dopuszczenie do egzaminu i przesyła go do Instytutu Certyfikacji Zawodowej SKwP

Egzamin dla kandydatów na dyplomowanych księgowych składa się z 4 części:

Część A - zakres tematyczny stopnia I (księgowy) i stopnia II (specjalista ds. rachunkowości) systemu certyfikacji,

Część B - zakres tematyczny stopnia III (główny księgowy) systemu certyfikacji,

Część C - zakres tematyczny stopnia IV (dyplomowany księgowy) systemu certyfikacji,

Część D - zadanie problemowe.

Na wniosek kandydata Komisja może uznać część A i B egzaminu za zaliczoną w następujących przypadkach:

1) część A uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący II stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) posiada certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydany przez Ministerstwo Finansów, lub

2) część A i B uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący III stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) ukończył kurs IV stopnia ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia.

Jeżeli dany kandydat jest uprawniony do zwolnienia z części egzaminu, składa odpowiedni wniosek, załączając do niego kopię zaświadczenia o ukończeniu danego stopnia. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.dk.skwp.pl.

Wnioski rozpatrywane są przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, która dokonuje ich weryfikacji a następnie zawiadamia zainteresowanego o dopuszczeniu do udziału w procesie sprawdzania kwalifikacji.

Na podstawie decyzji Komisji kandydat, po uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej, dostaje zaproszenie na egzamin z podaną datą, miejscem i godziną egzaminu.

ZAKRES EGZAMINÓW CZĘŚCI C I D

Egzaminy są egzaminami pisemnymi.

Przebieg i kryteria oceny części C egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy” dla osób po kursie IV stopnia:

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - pytania testowe – 20; zagadnienia sytuacyjne – do 3.

Konsolidacja sprawozdań finansowych -  pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Rachunkowość w szczególnych sytuacjach z elementami etyki zawodowej - pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Elementy wiedzy na temat organizacji i biznesu - pytania testowe – 10

Maksymalna liczba punktów do uzyskania: 280

Przy ocenie prac stosowane są następujące kryteria:

1) w pytaniach testowych:

- za udzielenie poprawnej odpowiedzi kandydat otrzyma dwa punkty,

- za udzielenie błędnej odpowiedzi kandydat otrzyma jeden punkt ujemny,

- za nieudzielenie żadnej odpowiedzi kandydat otrzyma zero punktów.

2) w zagadnieniach sytuacyjnych:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie każdego z zagadnień sytuacyjnych można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 168 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

Przebieg i kryteria oceny części D egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy”

 W skład części D egzaminu wchodzi jedno zadanie pisemne – studium przypadku, przy ocenie którego:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie zadania – studium przypadku można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 54 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

PROCEDURA EGZAMINACYJNA

Część C trwa 3 godziny zegarowe, część D – 2 godziny zegarowe. Każda z części egzaminu organizowana jest innego dnia.

Prace powinny być pisane przyborem dającym pismo utrwalone, kolorem niebieskim lub czarnym, wyłącznie na papierze, ostemplowanym pieczątką GZKE, dostarczonym przez zespół przeprowadzający egzamin. Prace wykonane bez zachowania tych warunków nie podlegają ocenie.

W czasie egzaminu wolno korzystać z przepisów prawa, w tym MSR/MSSF - bez komentarzy, dopisków czy notatek. W czasie egzaminu wolno korzystać z kalkulatorów, które nie posiadają funkcji gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

W przypadku braku własnych materiałów przekazanie materiałów przez innego zdającego może odbywać się za zgodą i w obecności członka zespołu egzaminacyjnego.

Informacje o wynikach egzaminu są przekazywane zdającym poprzez stronę internetową Instytutu Certyfikacji Zawodowej Księgowych, z zachowaniem anonimowości poprzez zakodowanie dostępu.


NADANIE TYTUŁU

Po pomyślnym zdaniu egzaminu kandydat na dyplomowanego księgowego SKwP składa wniosek o wpis do rejestru dyplomowanych księgowych. Do wniosku załącza dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań opisanych w Uchwale Zarządu Głównego SKwP w sprawie tytułu zawodowego „dyplomowany księgowy” (m.in. wymóg wykształcenia, praktyki zawodowej, niekaralności, członkostwa w Stowarzyszeniu).

Na podstawie weryfikacji wniosków, przeprowadzonej przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, tytuł zawodowy nadaje w formie uchwały Prezydium Zarządu Głównego SKwP.

Dyplomy oraz certyfikaty dyplomowanych księgowych zostają po wydrukowaniu przesłane do Oddziałów Okręgowych Stowarzyszenia. Oddziały zapraszają kandydatów na uroczystość złożenia przyrzeczenia i odbiór dyplomów.

   „Przyrzekam, że jako dyplomowany księgowy, wykonując zawód księgowego będę wypełniać powierzone mi obowiązki w poczuciu odpowiedzialności, z należytą rzetelnością, kierując się w swoim postępowaniu etyką zawodową i nie splamię godności nadanego mi tytułu dyplomowanego księgowego. Przyrzekam, że będę stale poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe zgodnie z nałożonymi na mnie obowiązkami oraz w celu osobistego rozwoju zawodowego.”

 Przyrzeczenie odbierane jest przez Prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP.

Źródło: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA