REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

W związku z deregulacją zawodów związanych z finansami w tym usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zdaniem ekspertów branży wzrastać będzie prestiż i zapotrzebowanie na certyfikaty gwarantujące klientowi wysoką jakość świadczonych usług przez księgowych.

Dzisiaj by uzyskać certyfikat księgowy należy spełnić szereg warunków: odbyć praktykę, należy posiadać wyższe wykształcenie lub średnie, wtedy jednak należy złożyć z wynikiem pozytywnym państwowy egzamin.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r. Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany zakładają całkowitą deregulację wyżej wskazanej profesji, jedynymi wymogami będzie: posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nie bycie karanym za poszczególne przestępstwa oraz opłacanie składki OC. W związku z tym każdy będzie mógł zostać księgowym. Nie będzie wymagane jakiekolwiek sprawdzenie kompetencji kandydatów, jedynym wyznacznikiem jakości świadczonych usług będzie rynek. Na Zachodzie gdzie od lat zawód księgowego jest zderegulowany istnieją najróżniejsze dobrowolne certyfikaty potwierdzające znajomość zagadnień z zakresu finansów i rachunkowości wydawane przez korporacje zawodowe lub prywatne podmioty.

W Polsce księgowi mają możliwość zdobycia tytułu Dyplomowanego Księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Poniżej prezentujemy procedurę uzyskania tytułu Dyplomowanego Księgowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DEKLARACJA ZGŁOSZENIOWA

W pierwszej kolejności osoba chcąca przystąpić do egzaminu na dyplomowanego księgowego wypełnia wniosek dostępny na stronie www.dk.skwp.pl o dopuszczenie do egzaminu i przesyła go do Instytutu Certyfikacji Zawodowej SKwP

Egzamin dla kandydatów na dyplomowanych księgowych składa się z 4 części:

Część A - zakres tematyczny stopnia I (księgowy) i stopnia II (specjalista ds. rachunkowości) systemu certyfikacji,

Część B - zakres tematyczny stopnia III (główny księgowy) systemu certyfikacji,

Część C - zakres tematyczny stopnia IV (dyplomowany księgowy) systemu certyfikacji,

Część D - zadanie problemowe.

Na wniosek kandydata Komisja może uznać część A i B egzaminu za zaliczoną w następujących przypadkach:

1) część A uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący II stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) posiada certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydany przez Ministerstwo Finansów, lub

2) część A i B uznaje się za zaliczoną w przypadku, gdy kandydat:

a) zdał egzamin kończący III stopień ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia lub

b) ukończył kurs IV stopnia ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia.

Jeżeli dany kandydat jest uprawniony do zwolnienia z części egzaminu, składa odpowiedni wniosek, załączając do niego kopię zaświadczenia o ukończeniu danego stopnia. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.dk.skwp.pl.

Wnioski rozpatrywane są przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, która dokonuje ich weryfikacji a następnie zawiadamia zainteresowanego o dopuszczeniu do udziału w procesie sprawdzania kwalifikacji.

Na podstawie decyzji Komisji kandydat, po uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej, dostaje zaproszenie na egzamin z podaną datą, miejscem i godziną egzaminu.

ZAKRES EGZAMINÓW CZĘŚCI C I D

Egzaminy są egzaminami pisemnymi.

Przebieg i kryteria oceny części C egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy” dla osób po kursie IV stopnia:

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - pytania testowe – 20; zagadnienia sytuacyjne – do 3.

Konsolidacja sprawozdań finansowych -  pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Rachunkowość w szczególnych sytuacjach z elementami etyki zawodowej - pytania testowe – 20, zagadnienia sytuacyjne – do 2.

Elementy wiedzy na temat organizacji i biznesu - pytania testowe – 10

Maksymalna liczba punktów do uzyskania: 280

Przy ocenie prac stosowane są następujące kryteria:

1) w pytaniach testowych:

- za udzielenie poprawnej odpowiedzi kandydat otrzyma dwa punkty,

- za udzielenie błędnej odpowiedzi kandydat otrzyma jeden punkt ujemny,

- za nieudzielenie żadnej odpowiedzi kandydat otrzyma zero punktów.

2) w zagadnieniach sytuacyjnych:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie każdego z zagadnień sytuacyjnych można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 168 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

Przebieg i kryteria oceny części D egzaminu na tytuł zawodowy „dyplomowany księgowy”

 W skład części D egzaminu wchodzi jedno zadanie pisemne – studium przypadku, przy ocenie którego:

- przy ocenie nie stosuje się punktów ujemnych,

- za rozwiązanie zadania – studium przypadku można uzyskać punkty według kryteriów podanych w tematach egzaminacyjnych.

Pozytywna ocena z egzaminu jest uwarunkowana uzyskaniem przez kandydata ogółem 54 punktów, tj. co najmniej 60% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

PROCEDURA EGZAMINACYJNA

Część C trwa 3 godziny zegarowe, część D – 2 godziny zegarowe. Każda z części egzaminu organizowana jest innego dnia.

REKLAMA

Prace powinny być pisane przyborem dającym pismo utrwalone, kolorem niebieskim lub czarnym, wyłącznie na papierze, ostemplowanym pieczątką GZKE, dostarczonym przez zespół przeprowadzający egzamin. Prace wykonane bez zachowania tych warunków nie podlegają ocenie.

W czasie egzaminu wolno korzystać z przepisów prawa, w tym MSR/MSSF - bez komentarzy, dopisków czy notatek. W czasie egzaminu wolno korzystać z kalkulatorów, które nie posiadają funkcji gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

W przypadku braku własnych materiałów przekazanie materiałów przez innego zdającego może odbywać się za zgodą i w obecności członka zespołu egzaminacyjnego.

Informacje o wynikach egzaminu są przekazywane zdającym poprzez stronę internetową Instytutu Certyfikacji Zawodowej Księgowych, z zachowaniem anonimowości poprzez zakodowanie dostępu.


NADANIE TYTUŁU

Po pomyślnym zdaniu egzaminu kandydat na dyplomowanego księgowego SKwP składa wniosek o wpis do rejestru dyplomowanych księgowych. Do wniosku załącza dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań opisanych w Uchwale Zarządu Głównego SKwP w sprawie tytułu zawodowego „dyplomowany księgowy” (m.in. wymóg wykształcenia, praktyki zawodowej, niekaralności, członkostwa w Stowarzyszeniu).

Na podstawie weryfikacji wniosków, przeprowadzonej przez Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną, tytuł zawodowy nadaje w formie uchwały Prezydium Zarządu Głównego SKwP.

Dyplomy oraz certyfikaty dyplomowanych księgowych zostają po wydrukowaniu przesłane do Oddziałów Okręgowych Stowarzyszenia. Oddziały zapraszają kandydatów na uroczystość złożenia przyrzeczenia i odbiór dyplomów.

   „Przyrzekam, że jako dyplomowany księgowy, wykonując zawód księgowego będę wypełniać powierzone mi obowiązki w poczuciu odpowiedzialności, z należytą rzetelnością, kierując się w swoim postępowaniu etyką zawodową i nie splamię godności nadanego mi tytułu dyplomowanego księgowego. Przyrzekam, że będę stale poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe zgodnie z nałożonymi na mnie obowiązkami oraz w celu osobistego rozwoju zawodowego.”

 Przyrzeczenie odbierane jest przez Prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP.

Źródło: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

REKLAMA

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Od kogo nie można wymagać znajomości prawa podatkowego? Podatnik aktywny i podatnik pasywny

Nie można wymagać znajomości prawa od podmiotów, które obiektywnie nie wiedzą i mogą wiedzieć, że uczestniczą w zdarzeniach (stanach) podlegających opodatkowaniu. Zasada nemo censetur ignorare legem (paremia wyrażająca domniemanie, że obywatel zna przepisy prawa własnego kraju) ma w przypadku współczesnego prawa podatkowego, skażonego lobbingiem legislacyjnym i niekompetencją, ograniczone zastosowanie – pisze profesor Witold Modzelewski.      

REKLAMA