reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

W spółce jawnej zaliczki na podatek dochodowy księgujemy na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W bilansie nie podajemy podatku dochodowego, bo spółka jawna nie jest płatnikiem podatku dochodowego, podajemy natomiast wynik finansowy brutto.


 

 

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej i nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy. U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, dochodem z działalności gospodarczej jest dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W rachunku zysków i strat spółek osób fizycznych zysk spółki to zysk brutto, który podlega wykazaniu również w bilansie. Ponieważ spółka osób fizycznych nie jest płatnikiem podatku dochodowego, w księgach rachunkowych nie można wykazać zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez spółkę w imieniu wspólników.

Właściciel powinien rozliczać się z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej sam. Jeżeli zaliczki miesięczne oraz roczny podatek dochodowy są płacone z rachunku bieżącego spółki (co często zdarza się w praktyce), to księgujemy te płatności następująco: Wn „Rozrachunki z właścicielami” - w analityce konto imienne właściciela, Ma „Rachunek bieżący”.

Ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych zysk brutto należy podzielić na poszczególnych wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki.

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zysk brutto z konta „Wynik finansowy” przeksięgowujemy na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Należną danemu wspólnikowi część wyniku finansowego trzeba wykazać: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Rozrachunki z właścicielem”.

Wspólnikowi należy wypłacać część uzyskanego przez spółkę wyniku finansowego, pomniejszoną o zapłacony w jego imieniu podatek dochodowy.

• art. 24 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Maria Rubinkowska

ekonomistka, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama