Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej i nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy. U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, dochodem z działalności gospodarczej jest dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
W rachunku zysków i strat spółek osób fizycznych zysk spółki to zysk brutto, który podlega wykazaniu również w bilansie. Ponieważ spółka osób fizycznych nie jest płatnikiem podatku dochodowego, w księgach rachunkowych nie można wykazać zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez spółkę w imieniu wspólników.
Właściciel powinien rozliczać się z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej sam. Jeżeli zaliczki miesięczne oraz roczny podatek dochodowy są płacone z rachunku bieżącego spółki (co często zdarza się w praktyce), to księgujemy te płatności następująco: Wn „Rozrachunki z właścicielami” - w analityce konto imienne właściciela, Ma „Rachunek bieżący”.
Ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych zysk brutto należy podzielić na poszczególnych wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zysk brutto z konta „Wynik finansowy” przeksięgowujemy na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”.
Należną danemu wspólnikowi część wyniku finansowego trzeba wykazać: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Rozrachunki z właścicielem”.
Wspólnikowi należy wypłacać część uzyskanego przez spółkę wyniku finansowego, pomniejszoną o zapłacony w jego imieniu podatek dochodowy.
• art. 24 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100
Maria Rubinkowska
ekonomistka, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat