| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

W spółce jawnej zaliczki na podatek dochodowy księgujemy na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W bilansie nie podajemy podatku dochodowego, bo spółka jawna nie jest płatnikiem podatku dochodowego, podajemy natomiast wynik finansowy brutto.


 

 

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej i nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy. U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, dochodem z działalności gospodarczej jest dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W rachunku zysków i strat spółek osób fizycznych zysk spółki to zysk brutto, który podlega wykazaniu również w bilansie. Ponieważ spółka osób fizycznych nie jest płatnikiem podatku dochodowego, w księgach rachunkowych nie można wykazać zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez spółkę w imieniu wspólników.

Właściciel powinien rozliczać się z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej sam. Jeżeli zaliczki miesięczne oraz roczny podatek dochodowy są płacone z rachunku bieżącego spółki (co często zdarza się w praktyce), to księgujemy te płatności następująco: Wn „Rozrachunki z właścicielami” - w analityce konto imienne właściciela, Ma „Rachunek bieżący”.

Ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych zysk brutto należy podzielić na poszczególnych wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki.

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zysk brutto z konta „Wynik finansowy” przeksięgowujemy na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Należną danemu wspólnikowi część wyniku finansowego trzeba wykazać: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Rozrachunki z właścicielem”.

Wspólnikowi należy wypłacać część uzyskanego przez spółkę wyniku finansowego, pomniejszoną o zapłacony w jego imieniu podatek dochodowy.

• art. 24 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Maria Rubinkowska

ekonomistka, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK