| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego są opodatkowane

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego są opodatkowane

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie zostały zwolnione przedmiotowo od podatku dochodowego, a zatem powinny podlegać opodatkowaniu. Przy czym są to przychody z innych źródeł.Pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06. Wyrok ten spowodował, że pracodawca jest zobowiązany do przeliczenia podstaw wymiaru świadczeń chorobowych. Oprócz wypłaty wyrównania należnych świadczeń pracodawca zobowiązany jest wypłacić również ustawowe odsetki za zwłokę od wynagrodzenia za czas choroby oraz od zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Zwolnieniem od podatku dochodowego zostały objęte odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, a także pracy nakładczej (art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Oznacza to, że wspomniane w pytaniu odsetki nie będą korzystały z tego zwolnienia, ponieważ dotyczą nieterminowej wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Pojawia się jednak pytanie: Na jakiej podstawie należy je opodatkować?

Jak wiadomo, na pracodawcy jako na płatniku ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek z tytułu wynagrodzeń i innych świadczeń dokonywanych na podstawie łączącego go z pracownikiem stosunku pracy albo innego pokrewnego (art. 12 ust. 1 updof). W przepisach updof nie ma jednak uregulowań nakazujących pobór zaliczki na podatek dochodowy od odsetek naliczonych z tytułu nieterminowej wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że pracodawca nie będzie w tym przypadku płatnikiem podatku dochodowego. Wspomniane w pytaniu odsetki będą stanowiły dla pracownika przychód z innych źródeł określony w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 updof.

W odniesieniu do takich przychodów pracodawca nie potrąca zaliczek na podatek dochodowy, a wystawia jedynie imienną informację (na każdego pracownika) na druku PIT-8C do końca lutego następnego roku. PIT-8C należy przesłać podatnikowi, czyli pracownikowi, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania pracownika (art. 42a updof). Kwotę wynikającą z PIT-8C pracownik powinien wykazać w składanym przez siebie zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36.

Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe (patrz np.: interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2008 r., sygn. IPPB2/415-1380/08-3/MG).

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100)

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 (Dz.U. Nr 119, poz. 771)

 

Sławomir Liżewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK