Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Spółki zamierzające pozyskać środki na dalszy rozwój w drodze emisji nowych akcji czy udziałów muszą ponieść dodatkowo określone koszty. Są to w szczególności wydatki na sporządzenie aktów notarialnych, wartość podatku od czynności cywilnoprawnych pobieranego przez notariusza w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, koszty rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki, do której został wniesiony wkład, czy wreszcie koszty obsługi prawnej.
REKLAMA
Jak opodatkować sprzedaż udziałów>>
Są one poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów poprzez poprawienie sytuacji finansowej spółki, co w konsekwencji w sposób pośredni może przyczynić się do zwiększenia przychodów w przyszłości. Wydawałoby się więc, że zaliczenie ich do kosztów podatkowych nie powinno budzić wątpliwości. Tymczasem większość organów skarbowych jest innego zdania. Organy podatkowe kwestionują kwalifikację wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego. Dotyczy to głównie wydatków z tytułu opłat notarialnych, opłat skarbowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ wydatki poniesione na obsługę prawną czy doradztwo finansowe, jako związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania osoby prawnej, mogą, zdaniem organów skarbowych, zostać zaliczone do kosztów podatkowych w momencie poniesienia.
Jak podzielić wynik finansowy w spółkach kapitałowych>>
Brak możliwości zaliczenia niektórych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału do kosztów podatkowych jest niekorzystne dla przedsiębiorców, ponieważ podwyższenie kapitału w spółce jest sposobem pozyskania środków na działalność gospodarczą, która ma generować przychody. Na szczęście obecnie coraz częściej można spotkać orzeczenia sądowe niepopierające decyzji organów skarbowych w tej sprawie. W wyrokach sądowych słusznie zauważa się, że art. 15 ust. 1 updop nie ustanawia wymogu, by między poniesieniem kosztu a uzyskaniem konkretnego przychodu zachodził związek bezpośredni. Ponadto sądy zwracają uwagę na wpływ, jaki podwyższenie kapitału wywiera m.in. na zdolność kredytową spółki, jej płynność finansową, szanse w przetargach itp., a tym samym na zwiększenie wolumenu jej przychodów podatkowych (wyrok WSA z 16 września 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 396/08). Można więc stwierdzić, że poniesione w związku z podwyższeniem kapitału wydatki spółka powinna uznać za stanowiące koszty uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że tym samym można narazić się na spór z fiskusem.
• art. 12 ust. 4 pkt 4, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666
Wioletta Chaczykowska
księgowa z licencją MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat