| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktury można wysyłać mailem

Faktury można wysyłać mailem

Otrzymanie faktur mailem bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 20 maja 2010 r.

 

Oto stan faktyczny, na podstawie którego orzekał NSA.

Ze względu na różne okoliczności (m.in. nieprawidłową pracę poczty czy firm kurierskich) spółka otrzymuje faktury i faktury korygujące nawet po kilku miesiącach od zaistnienia zdarzenia gospodarczego, którego skutkiem jest wystawienie tych dokumentów. Pracownicy firmy mogą zarejestrować w systemie fakturę lub fakturę korygującą wyłącznie po otrzymaniu oryginału takiego dokumentu. Dlatego spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną w sprawie - czy możliwe byłoby przyjęcie zasady, że dokument (faktura VAT, faktura korygująca VAT) otrzymany w postaci papierowej drogą elektroniczną (za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej), lecz niebędący fakturą elektroniczną z podpisem elektronicznym, jest dokumentem uprawniającym firmę do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiego dokumentu. Jej zdaniem ma ona prawo odliczyć VAT naliczony w miesiącu otrzymania faktury przesłanej w jakikolwiek sposób, w tym faksem lub mailem.

Organy skarbowe nie zgodziły się ze zdaniem spółki. Stwierdziły, że tylko tradycyjna faktura jest fakturą, zaś dokument w formacie PDF nie ma mocy prawnej. Spółka wniosła skargę do sądu. WSA w Krakowie stwierdził, że skarga spółki nie zasługuje na uwzględnienie. Uznał, że tylko faktura wystawiona w formie elektronicznej powinna być przesyłana również w formie elektronicznej. Wówczas musi spełniać określone wymogi. Warunki te, wskazujące na możliwości operowania fakturami w systemach elektronicznych, zostały sprecyzowane w odpowiednich przepisach, m.in. w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Dotychczas podobne stanowisko zajmowały również inne składy orzekające WSA.

Sprawa trafiła do NSA. Sąd uchylił wyrok WSA w Krakowie i przełamał dotychczasową linię orzecznictwa w tej kwestii. Co prawda, przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia i nie mamy jeszcze uzasadnienia pisemnego tego wyroku, ale w uzasadnieniu ustnym opowiedział się po stronie podatnika. NSA uznał, że mamy dwa „modele” fakturowania. Pierwszy to model, w którym faktura w pełni elektroniczna - przygotowana, przesłana i przechowywana jest elektronicznie. Drugi model to taki, w którym faktura jest wystawiona (ręcznie lub z użyciem komputera), a następnie przesłana jest elektronicznie, a po przesłaniu wydrukowana. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z fakturą papierową. NSA przyznał spółce rację, że po przesłaniu faktury faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz po wydrukowaniu - nabywca może odliczyć na podstawie takiego dokumentu podatek naliczony. Wyrok otwiera podatnikom drogę do sprawniejszego przesyłania faktur VAT mailem czy faksem.

 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/09). 

 

Od redakcji Mk

Dotychczas z praktyki organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów wynikało, że nie jest dopuszczalne odliczanie VAT z faktur przesyłanych mailem.

oprac. Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »