reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zmiany w VAT obowiązujące od 1 stycznia - plusy i minusy

Zmiany w VAT obowiązujące od 1 stycznia - plusy i minusy

Od 1 stycznia 2011 r. dla potrzeb VAT należy stosować PKWiU z 2008 r. Zmiany objęły też m.in. stawki podatku, zasady przesyłania faktur drogą elektroniczną, limit zwolnienia podmiotowego, zasady odliczania VAT z tytułu wydatków na samochody i paliwo. Które ze zmian są korzystne dla podatników, a które - nie? Przedstawiamy podsumowanie zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

Nowy VAT. Bądź na bieżąco ze zmianami w VAT

 

Czasopisma specjalistyczne (-)

 

Od 1 stycznia 2011 r. została podwyższona stawka na czasopisma specjalistyczne z 0% na 5%. Niewątpliwie zmianę tę należy ocenić jako niekorzystną dla podatników. Podwyżka stawek VAT stanowi bowiem element cenotwórczy. Ze względu na koszt podwyżki VAT sprzedawcy mogą być zmuszeni do podwyższania cen.

 

Z kolei niektórzy nabywcy (np. osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT oraz podatnicy VAT, którzy nie mają prawa do odliczania VAT od zakupów) poniosą wyższy koszt zakupu takiego czasopisma. Do 28 lutego 2011 r. dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu czasopism specjalistycznych podatnicy mogą jeszcze stosować stawkę 0% na podstawie § 36 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, pod warunkiem dystrybucja tych czasopism rozpoczęła się w 2010 r. (art. 2 pkt 27f)

 

Dostawa książek, gazet, czasopism i magazynów (+)

 

Od 1 stycznia 2011 r. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego ma zastosowanie m.in. do dostawy drukowanych książek adresowych i telefonicznych oraz nut. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 obowiązek podatkowy w przypadku książek drukowanych w  tym książek wymienionych powyżej powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

 

 Jako pozytywną zmianę należy ocenić zapisanie wprost w ustawie, że wspomniany termin powstania obowiązku podatkowego dotyczy wyłącznie książek, gazet, czasopism i magazynów drukowanych. Obecnie bowiem wydawcy oferują klientom również tego rodzaju produkty w formie elektronicznej. Przy tego rodzaju produktach nie ma „faktycznych dostaw” ani też „rozliczania zwrotów wydawnictw”. Nie było też uzasadnienia do stosowania szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Były natomiast wątpliwości, czy przy tego rodzaju produktach w formie elektronicznej obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

 

Dostawy dla armatorów morskich (+)

 

Od 1 stycznia 2011 r. stawkę 0% można stosować tylko do dostaw określonych jednostek pływających dla armatorów morskich, przy czym dodano, że stawkę 0% można stosować tylko do dostaw jednostek pełnomorskich. Usuwa to wątpliwości co do możliwości stosowania stawki 0%. Podatnicy dokonujący dostaw dla armatorów morskich oraz świadczący usługi remontu, przebudowy i konserwacji jednostek należących do tych armatorów powinni zapoznać że z nową treścią regulacji art. 83 ust. 1 pkt 1, pkt 14 i 15, aby upewnić się co do prawa stosowania stawki 0% na swoje dostawy i usługi.

 

Faktury elektroniczne (+)

 

Podatnicy zyskują większą swobodę w zakresie wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur w formie elektronicznej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie może znacząco obniżyć koszty podatników związanych z dokumentowaniem transakcji oraz rozliczaniem zakupów.

 

Pełne podsumowanie zmian w VAT znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

 

Ewa Sławińska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama