reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL

Jak obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL

Świadczący usługi przewozowe ponoszą koszt opłaty viaTOLL. Z jaką stawką VAT obciążyć nabywcę usługi przewozowej tą opłatą?


Więcej artykułów z branży logistycznej na www.logistyka.infor.pl


Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy odnieść się do definicji podstawy opodatkowania VAT. Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).

Na podstawie przytoczonego przepisu w przypadku świadczenia usług transportowych kwota należna od nabywcy (względnie osoby trzeciej) obejmuje również równowartość opłat drogowych, którymi przewoźnik obciąża swoich klientów. Kwoty te - jako części świadczenia należnego od nabywcy (względnie osoby trzeciej) - stanowią element podstawy opodatkowania usług transportowych.

W tej sytuacji nie ma podstaw do wyodrębniania równowartości opłat drogowych ponoszonych przez firmę transportową i traktowania ich jako kwot niepodlegających opodatkowaniu czy zwolnionych od podatku. Kwoty te powiększają podstawę opodatkowania usług transportowych, a w konsekwencji są opodatkowane VAT jako element tych usług. W przypadku usług transportu drogowego podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce oznacza to najczęściej opodatkowanie tych kwot VAT według stawki podstawowej 23% (stawki właściwej w Polsce dla usług transportu drogowego towarów), natomiast w przypadku usług transportu osób - według stawki 8% (stawki właściwej dla usług transportu osób).

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Z jaką stawką VAT obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL


• art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 154-162 załącznika nr 3 oraz art. 146a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

isk.infor.pl
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama