Jak obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL
REKLAMA
Więcej artykułów z branży logistycznej na www.logistyka.infor.pl
REKLAMA
Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy odnieść się do definicji podstawy opodatkowania VAT. Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).
Na podstawie przytoczonego przepisu w przypadku świadczenia usług transportowych kwota należna od nabywcy (względnie osoby trzeciej) obejmuje również równowartość opłat drogowych, którymi przewoźnik obciąża swoich klientów. Kwoty te - jako części świadczenia należnego od nabywcy (względnie osoby trzeciej) - stanowią element podstawy opodatkowania usług transportowych.
W tej sytuacji nie ma podstaw do wyodrębniania równowartości opłat drogowych ponoszonych przez firmę transportową i traktowania ich jako kwot niepodlegających opodatkowaniu czy zwolnionych od podatku. Kwoty te powiększają podstawę opodatkowania usług transportowych, a w konsekwencji są opodatkowane VAT jako element tych usług. W przypadku usług transportu drogowego podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce oznacza to najczęściej opodatkowanie tych kwot VAT według stawki podstawowej 23% (stawki właściwej w Polsce dla usług transportu drogowego towarów), natomiast w przypadku usług transportu osób - według stawki 8% (stawki właściwej dla usług transportu osób).
Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Z jaką stawką VAT obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL
• art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 154-162 załącznika nr 3 oraz art. 146a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat