Podatek i składki ZUS zapłacisz w supermarkecie
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzenie tzw. okienek kasowych stało się działalnością regulowaną, poddaną nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Takie zmiany wprowadza ustawa o usługach płatniczych (dalej: ustawa), która reguluje m.in. zasady prowadzenia działalności przez instytucje płatnicze i biura usług płatniczych, w tym za pośrednictwem agentów tych podmiotów, oraz zasady sprawowania nadzoru nad tymi podmiotami.
Instytucje płatnicze i biura usług płatniczych
Instytucje płatnicze czy biura usług płatniczych to nowa nazwa tzw. okienek kasowych. Są to podmioty, w których można uregulować m.in. rachunki za czynsz i media (np. samodzielny punkt przyjmujący wpłaty albo kasa sklepu samoobsługowego, w której można opłacić rachunki). Dotychczas tego typu okienka kasowe prowadziły działalność na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obecnie jest to działalność regulowana, poddana nadzorowi odpowiednich instytucji, w tym przede wszystkim Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Dla klientów okienek kasowych oznacza to większe bezpieczeństwo transakcji.
Z drugiej strony przedsiębiorcy chcący prowadzić działalność w tej formie będą mieli trudniej. Zwiększony został m.in. zakres ich odpowiedzialności za nieprawidłowości w realizacji transakcji oraz obowiązki informacyjne wobec klientów. Konieczne będzie także ubezpieczenie prowadzonej działalności.
Termin dostosowania działalności w zakresie usług płatniczych do przepisów ustawy to 12 miesięcy (art. 168 ustawy). Przedsiębiorcy prowadzący działalność w tych formach powinni pamiętać także, że nie mogą prowadzić działalności polegającej na przyjmowaniu depozytów lub innych środków pieniężnych podlegających zwrotowi w myśl ustawy - Prawo bankowe, a środki pieniężne złożone na rachunku płatniczym w instytucji płatniczej nie mogą być oprocentowane ani nie mogą przynosić żadnych innych pożytków (art. 7 ustawy).
WAŻNE!
Podmioty nieuprawnione, prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych, podlegają grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie (art. 150 ustawy).
Wiecej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Ksiegowego w artykule Nowe formy zapłaty podatków i składek ZUS, czyli jakie zmiany wprowadza ustawa o usługach płatniczych
• ustawa z 15 lipca 2011 r. o usługach płatniczych - Dz.U. Nr 199, poz. 1175
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat