REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 31 stycznia jest czas na złożenie ZUS IWA

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy składek są zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. Jest to informacja dotycząca danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

 

REKLAMA

Autopromocja

Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy składek są zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. Na podstawie informacji złożonych za lata 2009, 2010 i 2011 ZUS ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej płatnika od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. O wysokości składki wypadkowej płatnicy, którzy złożyli informację ZUS IWA za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe, zostaną zawiadomieni do 20 kwietnia 2012 r.

Kto jest zobowiązany do złożenia ZUS IWA za 2011 r.

Do złożenia informacji dotyczącej danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za 2011 r. zobowiązani są płatnicy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

• byli zgłoszeni nieprzerwanie do ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2012 r. (art. 31 ust. 7 ustawy wypadkowej),

• w 2011 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• podlegają wpisowi do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Termin składania informacji ZUS IWA za 2011 r. mija 31 stycznia 2012 r.

Nieprzerwane zgłoszenie

Płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe jest płatnik, który w każdym z miesięcy 2011 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę. W związku z tym nie mają obowiązku złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. płatnicy, którzy chociaż w jednym miesiącu 2011 r. nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia wypadkowego.

Ustalenie liczby ubezpieczonych

Liczbę ubezpieczonych płatnik ustala w następujący sposób:

Krok 1. Sumuje osoby ubezpieczone podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2011 r., uwzględniając wszystkie osoby, które podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu przez przynajmniej jeden dzień miesiąca - przy ustalaniu liczby osób ubezpieczonych w ciągu miesiąca każdą z osób uwzględnia jako jednego ubezpieczonego;

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił Iwonę K. na podstawie umowy zlecenia w okresie od 7 do 19 maja 2011 r. Następnie od 20 maja 2011 r. zatrudnił ją na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji pracodawca uwzględnił w maju pracownicę jako ubezpieczoną tylko raz.

Krok 2. Sumę ubezpieczonych dzieli przez 12 miesięcy;

Krok 3. Uzyskany wynik (liczbę osób ubezpieczonych) zaokrągla do pełnych jedności w górę, jeśli końcówka jest większa bądź równa 0,5, lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w 2011 r., nie uwzględnia się osób:

• które podlegały ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu (np. osoby wykonujące pracę nakładczą),

• które przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź też zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,

• za które za dany miesiąc zostały rozliczone składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (w miesiącu, za który składany jest imienny raport za daną osobę, jeżeli nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień) - dotyczy to m.in. osób, którym po ustaniu zatrudnienia zostało wypłacone świadczenie podlegające oskładkowaniu - np. wyrównanie wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma Z. była od 1 stycznia do 31 grudnia płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. W poszczególnych miesiącach 2011 r. zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę ubezpieczonych:

miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

liczba ubezpieczonych

12

16

13

14

17

19

20

20

17

16

12

15

Suma ubezpieczonych: 191

Przeciętna liczba ubezpieczonych w 2011 r.: 191 osób : 12 miesięcy = 15,92 osoby; po zaokrągleniu 16 osób.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Do końca stycznia 2012 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA za 2011 r.

 

• art. 2 pkt 8, art. 3 ust. 4 i 5, art. 27-34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 138, poz. 808

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków - Dz.U. Nr 200, poz. 1692; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 50, poz. 304

• rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 59, poz. 489

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA