REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 31 stycznia jest czas na złożenie ZUS IWA

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy składek są zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. Jest to informacja dotycząca danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

 

Autopromocja

Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy składek są zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. Na podstawie informacji złożonych za lata 2009, 2010 i 2011 ZUS ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej płatnika od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. O wysokości składki wypadkowej płatnicy, którzy złożyli informację ZUS IWA za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe, zostaną zawiadomieni do 20 kwietnia 2012 r.

Kto jest zobowiązany do złożenia ZUS IWA za 2011 r.

Do złożenia informacji dotyczącej danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za 2011 r. zobowiązani są płatnicy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

• byli zgłoszeni nieprzerwanie do ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2012 r. (art. 31 ust. 7 ustawy wypadkowej),

• w 2011 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• podlegają wpisowi do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Termin składania informacji ZUS IWA za 2011 r. mija 31 stycznia 2012 r.

Nieprzerwane zgłoszenie

Płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe jest płatnik, który w każdym z miesięcy 2011 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę. W związku z tym nie mają obowiązku złożenia informacji ZUS IWA za 2011 r. płatnicy, którzy chociaż w jednym miesiącu 2011 r. nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia wypadkowego.

Ustalenie liczby ubezpieczonych

Liczbę ubezpieczonych płatnik ustala w następujący sposób:

Krok 1. Sumuje osoby ubezpieczone podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2011 r., uwzględniając wszystkie osoby, które podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu przez przynajmniej jeden dzień miesiąca - przy ustalaniu liczby osób ubezpieczonych w ciągu miesiąca każdą z osób uwzględnia jako jednego ubezpieczonego;

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił Iwonę K. na podstawie umowy zlecenia w okresie od 7 do 19 maja 2011 r. Następnie od 20 maja 2011 r. zatrudnił ją na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji pracodawca uwzględnił w maju pracownicę jako ubezpieczoną tylko raz.

Krok 2. Sumę ubezpieczonych dzieli przez 12 miesięcy;

Autopromocja

Krok 3. Uzyskany wynik (liczbę osób ubezpieczonych) zaokrągla do pełnych jedności w górę, jeśli końcówka jest większa bądź równa 0,5, lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w 2011 r., nie uwzględnia się osób:

• które podlegały ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu (np. osoby wykonujące pracę nakładczą),

• które przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź też zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,

• za które za dany miesiąc zostały rozliczone składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (w miesiącu, za który składany jest imienny raport za daną osobę, jeżeli nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień) - dotyczy to m.in. osób, którym po ustaniu zatrudnienia zostało wypłacone świadczenie podlegające oskładkowaniu - np. wyrównanie wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma Z. była od 1 stycznia do 31 grudnia płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. W poszczególnych miesiącach 2011 r. zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę ubezpieczonych:

miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

liczba ubezpieczonych

12

16

13

14

17

19

20

20

17

16

12

15

Suma ubezpieczonych: 191

Przeciętna liczba ubezpieczonych w 2011 r.: 191 osób : 12 miesięcy = 15,92 osoby; po zaokrągleniu 16 osób.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Do końca stycznia 2012 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA za 2011 r.

 

• art. 2 pkt 8, art. 3 ust. 4 i 5, art. 27-34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 138, poz. 808

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków - Dz.U. Nr 200, poz. 1692; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 50, poz. 304

• rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 59, poz. 489

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  REKLAMA