REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zapłatę przyjętą w walucie obcej

Marta Wysocka-Fronczek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czasie trwania piłkarskich mistrzostw EURO 2012 polscy przedsiębiorcy (właściciele pubów, sklepów, hoteli, pensjonatów) przyjmowali zapłatę od kibiców m.in. w walucie obcej. Rozpoczął się też okres wakacyjny, w którym częściej niż zwykle przedsiębiorcy przyjmują zapłatę w walucie obcej. Dlatego warto znać obowiązujące w tym zakresie reguły postępowania.

Czy można przyjąć zapłatę w walucie obcej

Przyjmowanie zapłaty w walucie obcej jest dopuszczalne na zasadzie swobody umów. Dopuszczalne jest też przyjmowanie zapłaty w walucie obcej, a wydawanie reszty w złotówkach. Sprzedawca może dowolnie (umownie) określić również przelicznik waluty obcej na złote. Jeżeli tego nie zrobi, do przeliczenia powinien przyjąć kurs średni ogłaszany przez NBP z dnia wymagalności roszczenia, czyli w sytuacji sklepów czy pubów najczęściej z dnia zawarcia transakcji (art. 358 § 2 Kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli sprzedawca określił cenę w walucie obcej z zastrzeżeniem zapłaty w niej, kupujący powinien zapłacić w walucie obcej. Jeżeli sprzedawca nie zastrzegł zapłaty w walucie obcej, kupujący ma prawo wyboru. Może zapłacić albo w złotówkach, albo w walucie obcej. Możliwe jest również przyjęcie zapłaty w walucie obcej, nawet gdy sprzedawca nie określił ceny w walucie obcej. Strony umowy powinny jednak wówczas uzgodnić rodzaj waluty, przelicznik waluty na złote oraz sposób wydania reszty (w walucie czy w złotych). Przelicznik waluty ustalony do przeliczenia ceny należy również zastosować do przeliczenia ewentualnej reszty.

Jak informować o cenach

Bardzo istotnym obowiązkiem polskich przedsiębiorców jest uwidacznianie cen jednostkowych towarów i usług. Otóż przepisy o cenach (art. 12 ust. 1-2 ustawy o cenach) nakazują w miejscach sprzedaży detalicznej i miejscach świadczenia usług uwidaczniać ceny jednostkowe towarów i usług w sposób zapewniający prostą i niebudzącą wątpliwości informację o ich wysokości. Warto dodać, że szczegółowe zasady uwidoczniania cen regulują przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o cenach. Wymagania te dotyczą również sytuacji, gdy zapłata przyjmowana jest w walucie obcej. W tym przypadku konieczne jest uwidocznienie (oprócz cen wyrażonych w złotówkach) co najmniej aktualnego kursu wymiany waluty obcej (albo cen wyrażonych w walucie obcej).

Czy prawo dewizowe nakłada ograniczenia na zapłatę w walucie

Jedyne ograniczenie transakcji gotówkowych w walucie obcej wynika z art. 25 ust. 1 Prawa dewizowego. Przepis ten ogranicza dokonywanie w kraju rozliczeń gotówkowych w obrocie dewizowym do równowartości 15 000 euro.

Jak przeliczyć przychody i podatek dochodowy

Uzyskane przychody w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (zgodnie z art. 12 ust. 2 updop i art. 11a ust. 1 updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć zapłatę przyjętą w walucie obcej

 

Marta Wysocka-Fronczek

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA