reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Lunch biznesowy to reprezentacja

Lunch biznesowy to reprezentacja

Wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych dla kontrahentów nie są kosztem uzyskania przychodu – wyrok NSA z 29 czerwca 2012 r.


Spółka chciała zaliczyć w koszty wydatki na zakup poczęstunku dla kontrahentów. Pracownicy spółki odbywali spotkania ze swoimi partnerami biznesowymi poza siedzibą przedsiębiorstwa lub jego kontrahenta - w restauracjach lub innych lokalach gastronomicznych. Zamawiali posiłki oraz napoje niemające znamion wykwintności.

Spotkania są każdorazowo związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą i służą m.in. przedstawieniu oferty handlowej, negocjowaniu warunków umów itp.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym spółka zadała następujące pytanie: czy takie wydatki stanowią koszt reprezentacji, czy też można je uznać za koszty uzyskania przychodów?

Organ podatkowy uznał, że wydatki te wiążą się z kreowaniem i utrwalaniem pozytywnego wizerunku firmy, a zatem nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Podkreślił, że powoływanie się przez spółkę na okoliczność, że tego typu działania czy wydatki nie mają charakteru wytworności lub okazałości, nie odbiera im cech reprezentacji.

Za „reprezentację” organ w potocznym rozumieniu uznał działania zmierzające do stworzenia jak najkorzystniejszego wizerunku firmy. Sprawa trafiła do WSA w Łodzi.

Sąd w wyroku z 13 sierpnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Łd 636/10) w pełni podzielił pogląd organu podatkowego, że przedmiotowe koszty stanowią reprezentację. Spółka wniosła skargę kasacyjną od tego wyroku do NSA.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Lunch biznesowy to reprezentacja

 

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama