reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Czy sprzedawca może wystawić fakturę uproszczoną bez podania swojego numeru NIP oraz czy może wpisać na fakturze swój adres domowy, mimo że adresy siedziby firmy i miejsca wykonywania działalności są inne?

 Faktury uproszczone 2013 / 2014

Przedsiębiorca ma obligatoryjny obowiązek wskazania na fakturze uproszczonej swojego numeru NIP. Musi też podać swój adres. Przyjmuje się, że powinien to być adres wskazany w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Od 1 stycznia 2013 r. podatnicy VAT czynni lub zwolnieni mogą wystawiać tzw. faktury uproszczone, gdy kwota faktury nie przekracza 100 euro lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej - 450 zł. Jeżeli wartość transakcji nie przekracza tych limitów, przedsiębiorca może wystawić fakturę uproszczoną. Należy pamiętać, że bez względu na wartość należności podatnik nie może wystawić faktury uproszczonej w celu udokumentowania sprzedaży dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która zażądała faktury.

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Według przepisów rozporządzenia w sprawie faktur faktura uproszczona zawiera następujące elementy (§ 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia): datę wystawienia; kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę; imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz jego adres; numery, za pomocą których podatnik i nabywca są zidentyfikowani dla podatku; datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży); nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; kwoty rabatów; dane pozwalające określić kwotę VAT dla poszczególnych stawek podatku; kwotę należności ogółem.

Analizując ten przepis, należy podkreślić, że ustawodawca obligatoryjnie nakazuje wskazać numer, za pomocą którego sprzedawca jest zidentyfikowany dla podatku (NIP), oraz numer nabywcy. Sprzedawca ma też obowiązek podać swój adres. W praktyce przyjmuje się, że powinien być to adres wskazany w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Nie ma natomiast obowiązku podawania adresu nabywcy.

 VAT 2014

Od 1 stycznia 2014 r. przestaje obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jak również art. 106 ustawy o VAT. Zasady wystawiania faktur (także faktur uproszczonych) będą regulować od stycznia 2014 r. nowe art. 106a-106q ustawy o VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama