Świadczenia dla pracowników zmniejszają podatek pracodawców

REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek tego funduszu - art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o PIT.
Jednocześnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zfśs - kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zfśs - art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT.
Tak więc odpisy na zfśs mogą zostać uznane za koszt podatkowy w momencie ich naliczenia i faktycznego przekazania środków pieniężnych na wydzielony rachunek funduszu.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o zfśs, równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy zfśs w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% tych odpisów.
Zwrot VAT za materiały budowlane 2014
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku
Zapisz się na
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po krokuPracodawca tworzący taki fundusz jest uprawniony jedynie do administrowania jego środkami. Nie może rozporządzać nimi w dowolny sposób, lecz powinien je wydatkować na cele socjalne. Środki funduszu niewykorzystane w danym roku na działalność socjalną przechodzą na lata następne, aż do ich pełnego wykorzystania na te cele.
Rozdysponowanie środków pieniężnych z konta funduszu na cele sprzeczne z ustawą o zfśs (np. bez uwzględnienia kryterium socjalnego i sytuacji materialnej poszczególnych pracowników) nie wywołuje skutków na gruncie prawa podatkowego i nie wpływa na uwzględnione wcześniej koszty uzyskania przychodów.
Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:
Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?
Nieodpłatne, pozapłacowe świadczenia dla pracowników (np. paczki, bony, kupony, abonamenty, karnety, karty przedpłacone) finansowane ze środków obrotowych są dla firmy co do zasady kosztami uzyskania przychodów - o ile nie są przyznawane wg kryterium socjalnego. Mają bowiem ewidentną funkcję motywującą. Nie są jednak kosztem podatkowym świadczenia na rzecz rodzin pracowników (np. paczki, czy bony podarunkowe dla dzieci).
Czy w 2014 r. będziemy wliczać do proporcji zakupy opodatkowane przez nabywcę - porada
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: