reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Świadczenia dla pracowników zmniejszają podatek pracodawców

Świadczenia dla pracowników zmniejszają podatek pracodawców

Wydatki ponoszone przez pracodawców na różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe dla pracowników są zasadniczo uznawane za koszty uzyskania przychodów. Jednak w przypadku świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych kosztami podatkowymi są tylko odpisy na ten fundusz.

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek tego funduszu - art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o PIT.

Jednocześnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zfśs - kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zfśs - art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT.

Tak więc odpisy na zfśs mogą zostać uznane za koszt podatkowy w momencie ich naliczenia i faktycznego przekazania środków pieniężnych na wydzielony rachunek funduszu.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o zfśs, równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy zfśs w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% tych odpisów.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Podróże służbowe 2013 / 2014

Pracodawca tworzący taki fundusz jest uprawniony jedynie do administrowania jego środkami. Nie może rozporządzać nimi w dowolny sposób, lecz powinien je wydatkować na cele socjalne. Środki funduszu niewykorzystane w danym roku na działalność socjalną przechodzą na lata następne, aż do ich pełnego wykorzystania na te cele.

Rozdysponowanie środków pieniężnych z konta funduszu na cele sprzeczne z ustawą o zfśs (np. bez uwzględnienia kryterium socjalnego i sytuacji materialnej poszczególnych pracowników) nie wywołuje skutków na gruncie prawa podatkowego i nie wpływa na uwzględnione wcześniej koszty uzyskania przychodów.

Nieodpłatne, pozapłacowe świadczenia dla pracowników (np. paczki, bony, kupony, abonamenty, karnety, karty przedpłacone) finansowane ze środków obrotowych są dla firmy co do zasady kosztami uzyskania przychodów - o ile nie są przyznawane wg kryterium socjalnego. Mają bowiem ewidentną funkcję motywującą. Nie są jednak kosztem podatkowym świadczenia na rzecz rodzin pracowników (np. paczki, czy bony podarunkowe dla dzieci).

Czy w 2014 r. będziemy wliczać do proporcji zakupy opodatkowane przez nabywcę - porada

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama