reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Dla wielu podatników i płatników 31 stycznia wiąże się z koniecznością złożenia w urzędach skarbowych wypełnionych deklaracji. Kogo ten obowiązek dotyczy?

 

Na ostatni dzień stycznia przypada obowiązek złożenia niektórych formularzy PIT. Wiele z nich pełni funkcje informacyjne, inne natomiast stanowią ostateczne rozliczenie się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

PIT-28

Formularz ten stanowi zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poprzedni rok. Do jego wypełnienia zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż w niektórych sytuacjach razem z wypełnionym drukiem PIT-28 trzeba złożyć także załączniki PIT-28A oraz PIT-28B.

Pierwszy z nich zawiera informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. PIT-28B natomiast jest informacją o wysokości przychodów podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Oba te załączniki muszą być złożone razem z wypełnionym formularzem PIT-28 do końca stycznia.

PIT-4R

Druk ten w 2008 roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to roczna deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do jego złożenia zobowiązani są płatnicy. Wypełniony należy przesłać do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Konieczne jest wykazanie w nim przede wszystkim obliczonego i pobranego podatku w formie zaliczek miesięcznych od wszystkich wypłat należności dokonanych na rzecz swoich pracowników w ciągu całego poprzedniego roku.

PIT-8AR

Także i ten formularz w bieżącym roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tak jak w przypadku druku PIT-4R, wypełnia go płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. W formularzu należy wykazać należny zryczałtowany podatek z różnych tytułów, np. od wygranych, świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów będących byłymi pracownikami, świadczeń otrzymanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, należności osób zagranicznych, odsetek, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a także dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W druku tym wykazuje się również kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że wszystkie kwoty powinny być podane z podziałem na poszczególne miesiące.

PIT-16A

Do złożenia tego formularza zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Wykazuje się w nim składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej. Także i w tym przypadku wszystkie dane należy podać z podziałem na poszczególne miesiące.

IFT-3/IFT-3R

Jest to informacja o wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy niemającemu w Polsce miejsca zamieszkania, który ze względu na swoją rezydencję podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym poza krajem.

Formularz ten należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony dla odbiorcy należności trzeba przekazać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Pozostałe deklaracje

Do końca stycznia należy złożyć także informację o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i wysokości wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowej (PIT-14). W tym samym terminie muszą rozliczyć się również duchowni. Zobowiązani są oni do przesłania do urzędu skarbowego wypełnionego formularza PIT-19A - deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczenia podatkowe


KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama