REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować aport wg nowych przepisów VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT nie zawiera m.in. zwolnienia z podatku aportów wnoszonych do spółek. Podatnicy będą więc mogli odliczać podatek naliczony przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu.

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra finansów wykonawcze do ustawy o VAT. Konieczność wydania nowych przepisów wykonawczych wynikała z wejścia w życie 1 grudnia 2008 r. obszernej i długo oczekiwanej przez podatników nowelizacji ustawy o VAT. Tego dnia musiało również zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie wykonawcze.

REKLAMA

Autopromocja

Po nowelizacji ustawy o VAT zmieniły się niektóre delegacje ustawowe będące podstawą wydania rozporządzenia z 2004 roku. Ponadto zmodyfikowano lub uchylono niektóre przepisy, które były regulowane również w przepisach wykonawczych. Z tych wszystkich względów niezbędne było wydanie nowego rozporządzenia. Należy podkreślić, że jego zasadnicza część stanowi kontynuację dotychczas obowiązujących przepisów. Nowe rozporządzenie wprowadza jednak kilka istotnych zmian, na które należy zwrócić uwagę, np. w zakresie zwolnień z podatku. Ponadto nie uwzględnia niektórych regulacji zawartych w poprzednim akcie prawnym.

Zwolnienia z podatku

Nowe rozwiązania wprowadzono m.in. w rozdziale dotyczącym zwolnień z podatku. Przede wszystkim zostało zlikwidowane zwolnienie z VAT dla wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego. Przepis ten był regulowany w par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 2004 r. Uniemożliwiał on podatnikom wnoszącym aporty odliczenie podatku naliczonego. W efekcie podatnicy, którzy dokonali wcześniejszego odliczenia VAT od towarów będących przedmiotem aportu, byli zmuszeni do korekty rozliczenia. Uchylenie zwolnienia wynikało również z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa wspólnotowego. Po zmianach podatnicy będą mogli odliczać VAT przy wnoszeniu aportów do spółek. Zgodnie z przepisem przejściowym rozporządzenia, zwolnienie z VAT będzie można stosować do 31 marca 2009 r.

W nowym rozporządzeniu został podniesiony z 200 do 600 litrów limit zwolnienia w imporcie paliw przewożonych w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego służącego do przewozu towarów. Zmiana ma na celu ujednolicenie regulacji w zakresie należności publicznoprawnych z tytułu importu paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej. Należy bowiem podkreślić, że takie same rozwiązanie ma zastosowanie w prawie celnym.

Nowy przepis został także wprowadzony w rozdziale dotyczącym towarów i usług, dla których stawka VAT została obniżona do 0 proc. Określono również warunki jej stosowania. Przepis polega na objęciu zerową stawką wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki będzie posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak niektórych regulacji

W nowym rozporządzeniu nie uwzględnia się niektórych rozwiązań, które obowiązywały na podstawie dotychczasowego rozporządzenia. Jest to ściśle związane ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o VAT.

Nowe rozporządzenie nie zawiera przepisu, który pozwalał podatnikom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, agentom oraz zleceniobiorcom na stosowanie faktycznej wartości sprzedaży przy obliczaniu limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego zamiast 30-krotności prowizji. Wbrew pozorom nie jest to jednak zmiana niekorzystna. Przepis ten stracił rację bytu z uwagi na uchylenie w ustawie o VAT ust. 8 w art. 113, który w przypadku tych podatników nakazywał stosować szczególne zasady określania limitu. Po zmianach przedsiębiorcy ci będą stosować ogólne zasady wynikające z art. 113 ustawy o VAT. Nie jest już zatem konieczne utrzymywanie przepisu rozporządzenia, który zrównywał podatników prowadzących m.in. przedsiębiorstwa maklerskie z pozostałymi podatnikami. Dotychczasowy przepis rozporządzenia będzie miał zastosowanie do końca grudnia 2008 r.

Rozporządzenie nie uwzględnia także dotychczasowych uregulowań m.in. w zakresie możliwości odliczenia podatku przy nabyciu lub imporcie towarów i usług za inne środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej niezależnie od spełnienia warunków związanych z zaliczeniem wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Jest to konsekwencją wykreślenia w ustawie o VAT regulacji warunkujących prawo do odliczenia podatku od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów o podatku dochodowym.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1336).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

REKLAMA

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Podatek leśny 2025: stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar. Kto zapłaci, a kto jest zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

REKLAMA

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku. Dlaczego?

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA