Jak opodatkować aport wg nowych przepisów VAT
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra finansów wykonawcze do ustawy o VAT. Konieczność wydania nowych przepisów wykonawczych wynikała z wejścia w życie 1 grudnia 2008 r. obszernej i długo oczekiwanej przez podatników nowelizacji ustawy o VAT. Tego dnia musiało również zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie wykonawcze.
REKLAMA
Po nowelizacji ustawy o VAT zmieniły się niektóre delegacje ustawowe będące podstawą wydania rozporządzenia z 2004 roku. Ponadto zmodyfikowano lub uchylono niektóre przepisy, które były regulowane również w przepisach wykonawczych. Z tych wszystkich względów niezbędne było wydanie nowego rozporządzenia. Należy podkreślić, że jego zasadnicza część stanowi kontynuację dotychczas obowiązujących przepisów. Nowe rozporządzenie wprowadza jednak kilka istotnych zmian, na które należy zwrócić uwagę, np. w zakresie zwolnień z podatku. Ponadto nie uwzględnia niektórych regulacji zawartych w poprzednim akcie prawnym.
Zwolnienia z podatku
Nowe rozwiązania wprowadzono m.in. w rozdziale dotyczącym zwolnień z podatku. Przede wszystkim zostało zlikwidowane zwolnienie z VAT dla wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego. Przepis ten był regulowany w par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 2004 r. Uniemożliwiał on podatnikom wnoszącym aporty odliczenie podatku naliczonego. W efekcie podatnicy, którzy dokonali wcześniejszego odliczenia VAT od towarów będących przedmiotem aportu, byli zmuszeni do korekty rozliczenia. Uchylenie zwolnienia wynikało również z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa wspólnotowego. Po zmianach podatnicy będą mogli odliczać VAT przy wnoszeniu aportów do spółek. Zgodnie z przepisem przejściowym rozporządzenia, zwolnienie z VAT będzie można stosować do 31 marca 2009 r.
W nowym rozporządzeniu został podniesiony z 200 do 600 litrów limit zwolnienia w imporcie paliw przewożonych w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego służącego do przewozu towarów. Zmiana ma na celu ujednolicenie regulacji w zakresie należności publicznoprawnych z tytułu importu paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej. Należy bowiem podkreślić, że takie same rozwiązanie ma zastosowanie w prawie celnym.
Nowy przepis został także wprowadzony w rozdziale dotyczącym towarów i usług, dla których stawka VAT została obniżona do 0 proc. Określono również warunki jej stosowania. Przepis polega na objęciu zerową stawką wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki będzie posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.
Brak niektórych regulacji
W nowym rozporządzeniu nie uwzględnia się niektórych rozwiązań, które obowiązywały na podstawie dotychczasowego rozporządzenia. Jest to ściśle związane ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o VAT.
Nowe rozporządzenie nie zawiera przepisu, który pozwalał podatnikom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, agentom oraz zleceniobiorcom na stosowanie faktycznej wartości sprzedaży przy obliczaniu limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego zamiast 30-krotności prowizji. Wbrew pozorom nie jest to jednak zmiana niekorzystna. Przepis ten stracił rację bytu z uwagi na uchylenie w ustawie o VAT ust. 8 w art. 113, który w przypadku tych podatników nakazywał stosować szczególne zasady określania limitu. Po zmianach przedsiębiorcy ci będą stosować ogólne zasady wynikające z art. 113 ustawy o VAT. Nie jest już zatem konieczne utrzymywanie przepisu rozporządzenia, który zrównywał podatników prowadzących m.in. przedsiębiorstwa maklerskie z pozostałymi podatnikami. Dotychczasowy przepis rozporządzenia będzie miał zastosowanie do końca grudnia 2008 r.
Rozporządzenie nie uwzględnia także dotychczasowych uregulowań m.in. w zakresie możliwości odliczenia podatku przy nabyciu lub imporcie towarów i usług za inne środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej niezależnie od spełnienia warunków związanych z zaliczeniem wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Jest to konsekwencją wykreślenia w ustawie o VAT regulacji warunkujących prawo do odliczenia podatku od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów o podatku dochodowym.
MAGDALENA MAJKOWSKA
PODSTAWA PRAWNA
• Rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1336).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat