Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - rozliczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - rozliczenia.
Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?
Aktualizacja: 06.10.2011
Spółka prowadzi działalność w Polsce i zagranicą. W ramach działalności zagranicznej, w związku z realizowanymi za granicą inwestycjami spółka korzysta z usług profesjonalnych doradców (usług doradczych i badania rynku) posiadających siedzibę w krajach prowadzonej działalności. Usługi wykonywane są za granicą, a przedstawiciele zagranicznych firm doradczych nie spotykają się na terenie Polski z przedstawicielami spółki. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych za granicą usług jest przekazywane z polskiego rachunku bankowego spółki na rachunek podmiotów świadczących usługi w bankach zagranicznych. Czy spółka powinna pobierać od wyżej wskazanych wynagrodzeń zryczałtowany podatek dochodowy? »
Aktualizacja: 28.02.2018
Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej. »
Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?
Aktualizacja: 20.09.2011
Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych przez osobę prawną od zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej dokonanego za pośrednictwem Internetu należy pobrać podatek u źródła? »
Kto wypełnia obowiązki wspólnoty mieszkaniowej w zakresie rachunkowości?
Aktualizacja: 05.09.2011
Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek stosowania ustawy o rachunkowości niezależnie od podjętych w tym zakresie uchwał. Nie zawsze wspólnoty mieszkaniowe mają w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębniony zarząd wspólnoty. Tym samym, wyjaśnienia wymaga na kim spoczywają obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości ( dalej: uor). »
Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?
Aktualizacja: 24.08.2011
Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?
Aktualizacja: 02.08.2011
Umowę cash poolingu mają zamiar zawrzeć spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Jednak to bank jest podmiotem oferującym tę usługę, zatem należy stwierdzić, że przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, nie będą miały zastosowania, bowiem to bank przenosi środki finansowe pomiędzy rachunkami różnych podmiotów. »
Jak rozliczać zbycie udziałów (akcji) w celu umorzenia?
Aktualizacja: 01.08.2011
Zbycie udziałów (akcji) w celu umorzenia generuje przychód w sytuacji, gdy wynagrodzenie za umorzone udziały (akcje) przewyższa koszty ich nabycia. »
Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności własnej?
Aktualizacja: 27.07.2011
Podatnik sprzedając własną wierzytelność, zaliczoną wcześniej do przychodów na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT ma z tego tytułu przychód. W celu uzyskania tego przychodu dokonał bowiem uszczuplenia swojego majątku o wartość nominalną wierzytelności. Nominalna wartość wierzytelności stanowić będzie równocześnie koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu będzie również strata poniesiona z tytułu sprzedaży wierzytelności, a tą niewątpliwie będzie zbycie wierzytelności poniżej jej wartości. »
Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?
Aktualizacja: 22.07.2011
Firma z siedzibą w Polsce leasinguje maszynę od zagranicznego przedsiębiorcy, którą wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności. Czy na korzystającym spoczywają obowiązki płatnika podatku u źródła oraz jak należy ustalić podstawę opodatkowania uwzględniając charakter umowy leasingu? »
Aktualizacja: 27.06.2011
Spółka, w związku z planowanym zawarciem umów licencyjnych na użytkowanie programów komputerowych od kontrahentów posiadających siedzibę na terytorium 13 różnych państw, zwróciła się do organu z prośbą o wskazanie (w interpretacji podatkowej), czy tego rodzaju opłaty mieszczą się w zakresie dyspozycji przepisu art. 12 odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. »
Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej dla podatników CIT?
Aktualizacja: 03.06.2011
Od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy mają prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie to pozbawia prawa do amortyzacji składników majątkowych oraz może skutkować zwolnieniem z obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w trakcie roku. »
Czy wydatek na zagubiony przez pracownika w delegacji bilet może być kosztem podatkowym?
Aktualizacja: 25.05.2011
Jeżeli podatnik zamierza zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi wykazać związek pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu oraz posiadać dokumenty świadczące o poniesieniu wydatku. Zagubienie dokumentów potwierdzających wydatki jest zawsze kłopotliwe i może (ale nie musi) doprowadzić do wyłączenia danego wydatku z kosztów podatkowych. »
Jak rozliczyć w kosztach rezerwy na wynagrodzenia pracownicze?
Aktualizacja: 25.05.2011
Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust.1 i 6 ustawy o PIT oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne. »
Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?
Aktualizacja: 11.05.2011
Żadne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty dywidendy po stronie spółki, która tej wypłaty dokonuje. »
Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?
Aktualizacja: 21.01.2013
Jednym z elementów prawidłowo sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 jest jego podpisanie. W ten sposób oświadcza się prawdziwość zawartych w nich danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie każdy jednak może to poświadczyć swoim podpisem. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska
Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »