Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu darowizna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące darowizna.
Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?
Aktualizacja: 01.03.2011
Czy darowizna kwoty 50.000 zł z przeznaczeniem jej na budowę domu jednorodzinnego dokonana przez teścia na rzecz zięcia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To pierwsza darowizna teścia dla zięcia. »
Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?
Aktualizacja: 06.12.2012
Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu. »
Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?
Aktualizacja: 16.02.2011
Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej. »
Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?
Aktualizacja: 28.01.2011
Spadkobiercy, którzy odziedziczyli majątek lub podatnicy, którzy otrzymali darowiznę powinni pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy zgłoszeniu organowi podatkowemu. Częstym błędem jest brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku składanym do urzędu skarbowego. Jakie skutki podatkowe wiążą się z brakiem podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku »
Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych
Aktualizacja: 12.12.2010
Minister Finansów udzielił wyjaśnień na temat nieprawidłowości przy stosowaniu ulg podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych. Była to odpowiedź na interpelację poselską nr 17951 z września 2010 r. »
Ewidencja przekazania darów rzeczowych
Aktualizacja: 02.11.2010
Podstawowym celem wielu organizacji non profit jest pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – m.in. poprzez przekazywanie im darów rzeczowych pozyskanych przez organizację od darczyńców, sponsorów itp. Prawidłowe przechowywanie, ewidencja oraz przejrzyste zasady wydawania darów poprawiają wizerunek organizacji i uwiarygodniają ją w oczach darczyńców. Może to znacznie ułatwić pozyskiwanie tego typu darowizn. »
Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)
Aktualizacja: 13.10.2020
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r. »
Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi
Aktualizacja: 08.12.2018
Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn. »
Darowizny na cele kultu religijnego - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
Dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu. »
Darowizny kościelne (bezlimitowe) - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. »
Darowizny kościelne (bezlimitowe)
Aktualizacja: 19.01.2011
Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu w PIT darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. »
Darowizny kościelne (bezlimitowe)
Aktualizacja: 08.12.2009
Bez żadnych limitów można odliczać od dochodu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. »
Zwolnienie z podatku darowanego lub odziedziczonego mieszkania
Aktualizacja: 09.12.2018
Uzyskane w drodze darowizny lub dziedziczenia mieszkania oraz budynki mieszkalne, mogą być zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to wszystkich grup podatkowych - jednak w różnym zakresie. »
Darowizny w księgach rachunkowych darczyńcy
Aktualizacja: 17.09.2008
Jak zakwalifikować przekazaną darowiznę w księgach rachunkowych darczyńcy? Jak prawidłowo udokumentować przekazanie darowizny? »
Darowizna a nieodpłatne przekazanie
Aktualizacja: 04.09.2008
Jaka jest różnica między darowizną a nieodpłatnym przekazaniem? Kiedy środki trwałe nieodpłatnie otrzymane lub otrzymane w formie darowizny należy księgować na koncie 760, a kiedy na 800? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?