Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odliczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odliczenia.
Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?
Aktualizacja: 22.03.2011
Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś …. »
Odliczenie VAT od aut - NSA każe stosować uchyloną ustawę o VAT?
Aktualizacja: 21.06.2011
Czy w latach 2004-2010 można było odliczać cały VAT tylko od samochodów z kratką? Tak zawsze uważał Minister Finansów. Teraz podobnie zdaje się uważać Naczelny Sąd Administracyjny. »
Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?
Aktualizacja: 14.03.2011
Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. nie można odliczyć VAT od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych. »
Jak rodzice po rozwodzie dzielą prawo do ulgi na dziecko?
Aktualizacja: 27.02.2018
Rozwiedzenie rodzice dziecka mają wątpliwości jak mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w sytuacji, gdy dziecko przebywa część roku u jednego z rodziców, a część u drugiego. Nie ma tu jasnych zasad i rodzice dziecka powinni się porozumieć jak podzielić ulgę by nie odliczyć w sumie więcej niż 1112,04 zł od podatku. »
Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku
Aktualizacja: 24.01.2011
Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r. »
Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia
Aktualizacja: 09.12.2010
Zgodnie ogólną zasadą określoną w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty będące podatnikami VAT (art. 15 ustawy) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania VAT, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. »
Aktualizacja: 09.12.2010
Można w pełni odliczyć VAT od zakupu takich części o ile samochody są wykorzystywane w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, nie podlegających zwolnieniu. »
Czy można odliczać VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego
Aktualizacja: 19.11.2010
Po rezygnacji podatnika ze zwolnienia podmiotowego w VAT pojawia się problem związany z prawem podatnika do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed rezygnacją ze zwolnienia w VAT. »
Czy trzeba korygować VAT przy zniszczeniu, przeterminowaniu lub utracie towarów
Aktualizacja: 04.11.2010
Przy prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzi do zniszczenia, przeterminowania bądź utraty nabytych towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Jeżeli przy ich zakupie podatnik dokonał odliczenia VAT naliczonego, warto zadać sobie pytanie czy z faktu, że przedsiębiorca nie dokonał ich dalszej odsprzedaży wynika obowiązek korekty podatku naliczonego? »
Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych
Aktualizacja: 29.10.2010
Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce. »
Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego
Aktualizacja: 15.10.2010
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który odmawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług nabywanych z rajów podatkowych, jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. W związku z tym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z Jersey (kraj nazywany rajem podatkowym, wymieniony w Załączniku nr 5 do ustawy o VAT). »
Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną
Aktualizacja: 14.10.2010
W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy. »
Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT
Aktualizacja: 14.10.2010
Naczelną zasadą VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zasadę tą określa art. 86 ustawy o VAT mówiąc o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. »
Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności
Aktualizacja: 14.10.2010
Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Podatnik musi też uzyskać status czynnego podatnika VAT i rozliczyć te wydatki w deklaracji VAT. »
Jak rozliczać VAT metodą kasową
Aktualizacja: 12.03.2012
Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?