Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Uszczelnienie akcyzy od samochodów osobowych
Aktualizacja: 07.12.2018
Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych. Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim aut z dużymi silnikami. Resort finansów zapewnia jednocześnie, że nie przewiduje się zwiększenia stawek akcyzy na samochody. »
Rozliczenia przedsiębiorców w 2019 r. - ostatnia szansa na zaliczkową optymalizację
Aktualizacja: 06.12.2018
Nowelizacja przepisów ustawy o PIT, która wchodzi w życie w 2019 r., powoduje, że w styczniu przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli po raz ostatni nie zapłacić zaliczki za grudzień, tylko od razu złożyć zeznanie i rozliczyć się z podatku. W kolejnym roku będzie to już niemożliwe. »
Opodatkowanie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zobowiązania w umowie
Aktualizacja: 06.12.2018
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest cena wynikająca z umowy sprzedaży, która powinna co do zasady odpowiadać wartości rynkowej. W przypadku gdy spółka w cenie sprzedaży uwzględniła przejęte zobowiązania, to przychód z tego tytułu obejmuje należność od nabywcy, tj. kwotę do zapłaty przez nabywcę pomniejszoną o przejęte przez niego zobowiązania. »
Jak wprowadzano zmiany w ustawie o VAT - wywiad z prof. Elżbietą Chojną-Duch
Aktualizacja: 05.12.2018
Ustawę o VAT pisali doradcy podatkowi na zamówienie dużych firm - powiedziała w wywiadzie była wiceminister finansów, prof. Elżbieta Chojna-Duch. Wskazała jednocześnie, że wiedziała, że przepisy będą miały negatywne konsekwencje dla budżetu państwa, ponieważ były one analizowane i szacowane w ministerstwie. »
Niższa stawka CIT od 2019 r. - kto skorzysta?
Aktualizacja: 05.12.2018
Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywała niższa stawka CIT dla części podatników tego podatku. Będzie miało miejsce obniżenie tej stawki z obecnych 15% do 9%. Dla których przedsiębiorców zmiana ta okaże się korzystna? »
Jakie koszty może uwzględniać początkujący przedsiębiorca?
Aktualizacja: 05.12.2018
Jakie wydatki można ujmować w kosztach uzyskania przychodów? Takie pytanie zadają sobie przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej, którzy często nie są pewni do czego mają prawo zgodnie z przepisami prawa podatkowego. »
Podatek cyfrowy w Unii Europejskiej - na razie brak porozumienia
Aktualizacja: 05.12.2018
Ministrowie finansów Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie propozycji podatku cyfrowego dla całej UE. Podatek miałby obejmować firmy takie jak Google, Facebook czy Amazon. Planowane są jednak dalsze prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego. »
Kto zapłaci podatek od darowizny?
Aktualizacja: 04.12.2018
Podatnikami podatku od spadków i darowizn są osoby fizyczne, które nabyły własność rzeczy i prawa majątkowe m.in. w drodze darowizny (w prezencie). »
Ulga mieszkaniowa - wydatki z tytułu umowy deweloperskiej
Aktualizacja: 04.12.2018
Wydatki związane z wykonaniem umowy deweloperskiej i wydatki ponoszone na wykończenie tego lokalu są wydatkami na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki tego rodzaju uprawniają do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. »
Uproszczenia dla MŚP w prawie podatkowym i gospodarczym od 2019 r.
Aktualizacja: 04.12.2018
W dniu 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie większość rozwiązań ustawy, która zakłada prawie 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym. Jest to tzw. Pakiet MŚP, dzięki któremu w kieszeniach przedsiębiorców w ciągu 10 lat na zostać 4 mld zł. »
Właściwość urzędów skarbowych – duże i małe urzędy skarbowe
Aktualizacja: 10.12.2018
W celu usprawnienia działania urzędów skarbowych funkcjonują urzędy wyspecjalizowane, zwane potocznie dużymi urzędami skarbowymi. Ich zadanie polega na obsłudze wyszczególnionej grupy podmiotów. Kiedy duży urząd skarbowy staje się właściwym dla podatnika? »
Podatek cukrowy - minister zdrowia przekonuje ministra finansów
Aktualizacja: 04.12.2018
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapytany przez PAP o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego stwierdził, że ten temat jest poruszany w rozmowach prowadzonych przez resort zdrowia z ministrem finansów. Zdaniem ministra zdrowia, podatek od produktów żywnościowych (w tym napojów) o dużej zawartości cukru może być korzystny dla zdrowia Polaków. Taki podatek wywiera presję na producentów, by obniżali poziom cukrów w artykułach spożywczych. »
Prezenty wśród najbliższych bez podatku
Aktualizacja: 03.12.2018
Zwolnienie podatkowe w tzw. grupie 0, zawarte w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest najszerszym w tej ustawie zwolnieniem. Mogą z niego korzystać członkowie najbliższej rodziny w przypadku nieodpłatnego nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny lub spadku. »
Ulga w spłacie zobowiązania podatkowego to nie pomoc publiczna
Aktualizacja: 30.11.2018
Występowania przez przedsiębiorcę o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego nie jest równoznaczny z ubieganiem się o przyznanie pomocy publicznej. Ustawodawca wyraźnie bowiem wskazuje, że organ podatkowy może udzielić podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą ulg, które nie stanowią pomocy publicznej. »
Stawka VAT na leki weterynaryjne pozostanie na poziomie 8-proc.
Aktualizacja: 30.11.2018
Trwają konsultacje nad niedawno opublikowanym projektem nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada istotne zmiany w stawkach VAT. Wiceminister finansów Filip Świtała zapowiedział, że z projektu zostanie wykreślona propozycja, zakładająca podwyższenie stawki VAT do 23 proc. na leki weterynaryjne, tak, aby leki te pozostały na niższej, 8-proc. stawce VAT. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?