Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie administracyjne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie administracyjne.
Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki
Aktualizacja: 14.08.2012
Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia. »
Strata ze sprzedaży wierzytelności własnej jest kosztem uzyskania przychodów razem z VAT
Aktualizacja: 03.07.2012
Ustawy o podatkach dochodowych uzależniają uznanie straty z odpłatnego zbycia wierzytelności za koszt podatkowy od uprzedniego zarachowania jej do przychodu należnego. NSA w kolejnych orzeczeniach potwierdza, że w przypadku zbycia wierzytelności własnej kosztem podatkowym jest cała kwota należności wraz z należnym VAT (czyli kwota brutto). O taką bowiem kwotę zbywający wierzytelność wierzyciel uszczupli swój majątek, bo takiej właśnie kwoty brutto wierzyciel mógł żądać od swojego kontrahenta – dłużnika. »
Wynik kontroli skarbowej można zaskarżyć do sądu
Aktualizacja: 15.05.2012
Kontrola skarbowa może się zakończyć decyzją, określającą zaległości podatkowe. Z reguły taka decyzja oznacza nieprzyjemności, ale przynajmniej wiadomo, jak ją podważać, kiedy podatnik nie zgadza się z ustaleniami kontrolujących. Inaczej jest w sytuacji, kiedy kontrola skarbowa kończy się wydaniem tzw. wyniku kontroli. O skutkach prawnych takiego wyniku wypowiedział się niedawno WSA w Rzeszowie. »
Jak toczy się postępowanie nakazowe co do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego?
Aktualizacja: 09.12.2011
Postępowanie nakazowe jest odstępstwem od podstawowej formy procesu - postępowania zwyczajnego (w którym rozpoznawane są jedynie przestępstwa skarbowe). Pozwala na szybsze i mniej formalne zakończenie sprawy sądowej. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?