Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Zwalczanie przestępczości gospodarczej 2015-2020
Aktualizacja: 06.10.2015
Pozbawienie sprawców dochodów z przestępczości gospodarczej (w tym przestępczości podatkowej) i obniżenie lukratywności takich działań to główne cele przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów "Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020”. »
Jak rząd chce walczyć z przestępczością gospodarczą
Aktualizacja: 28.08.2015
Szefowie 13 instytucji, w tym Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej i szef KNF, wejdą w skład zespołu, który ma koordynować rządowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej - zakłada projekt zarządzenia premiera, do którego dotarła PAP. »
Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego
Aktualizacja: 20.05.2015
Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przez księgowego lub inną osobę uprawnioną jest niezbędne do przepisowego prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy ten czynnik zawodzi pojawiają się sankcje zarówno cywilne, jak i karne dla zarządzających oraz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za nierzetelnie prowadzenie ksiąg. »
Kiedy stosowanie podsłuchu w sprawach o przestępstwa skarbowe jest dopuszczalne?
Aktualizacja: 18.02.2015
Sąd Najwyższy zbada pytanie prawne szczecińskiego sądu dotyczące wątpliwości co do stosowania podsłuchu procesowego w sprawach o przestępstwa skarbowe. Sąd ma zająć się tą sprawą 31 marca br. »
Ujawnienie karuzeli podatkowej pogrążyło firmę
Aktualizacja: 05.11.2014
Lubelski Urząd Skarbowy niszczy firmę Nexa, która ujawniła przestępczą karuzelę VAT. Po złożeniu korekt deklaracji VAT oraz powiadomieniu o przestępstwie – na firmę Nexa posypała się fala kontroli, zajmowania kont i majątku. »
Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2014 r.
Aktualizacja: 13.12.2013
W 2014 r. wzrosną niektóre stawki, które dotyczą niesolidnych podatników. Chodzi o kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, kary porządkowe oraz zastaw skarbowy. »
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej
Aktualizacja: 13.11.2013
Czasem popełnienie przestępstwa skarbowego jest bezsporne. W takiej sytuacji sprawcy opłaca się złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. W tym trybie można zapłacić karę grzywny w wysokości ustalonej na etapie postępowania przygotowawczego, bez konieczności chodzenia do sądu. Informacja o poniesieniu odpowiedzialności w tej formie nie jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego. »
Aktualizacja: 19.09.2013
Podatnik, który nie wypełnia obowiązków nałożonych prawem podatkowym naraża się na odpowiedzialność karną skarbową. Większość spraw dotyczących wykroczeń skarbowych kończy się nałożeniem mandatu, część trafia do sądu. »
Ordynacja podatkowa 2014. Fiskus zablokuje rachunki bankowe
Aktualizacja: 17.06.2013
Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że organom kontroli skarbowej zostaną przyznane uprawnienia do blokowania rachunków bankowych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r. »
Czy Ministerstwo Finansów umożliwia przestępstwa podatkowe? Donos do CBA
Aktualizacja: 01.08.2013
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów. Chodzi o tworzenie takich regulacji prawnych (ustaw, rozporządzeń), które powodowały luki prawne, umożliwiające przestępstwa podatkowe. »
Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.
Aktualizacja: 06.08.2013
W 2013 r. obowiązują wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Podwyższona została również kwota niezapłaconego podatku, która przesądza o tym, że dany czyn stanowi przestępstwo. »
Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego
Aktualizacja: 06.11.2012
W natłoku codziennych spraw jakie należy wykonać prowadząc działalność gospodarczą nieraz zdarza się zapomnieć wystawić w terminie dokument potwierdzający sprzedany towar lub wykonaną usługę. Przedsiębiorcy zwracający uwagę na kwestie podatkowe mogą wtedy zacząć się zastanawiać kiedy należy wykazać podatek VAT należny w deklaracji podatkowej. »
W jaki sposób wykonywane są kary orzeczonych za wykroczenia i przestępstwa skarbowe - część 2
Aktualizacja: 26.01.2012
Regulacje dotyczące wykonywania kar orzeczonych za przestępstwa i wykroczenia skarbowe znajdują się w ustawie z 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawie z 6 czerwca 1997 r. kodeks karny wykonawczy (kkw). »
W jaki sposób wykonywane są kary orzeczone za wykroczenia i przestępstwa skarbowe - część 1
Aktualizacja: 26.01.2012
Kary orzeczone za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe wykonywane są według zasad określonych kodeksem karnym skarbowym. Ustawodawca dopuszcza możliwość ich modyfikacji. Poniżej zostały przedstawione podstawowe zasady ich realizacji. »
Nadzwyczajne obostrzenie kary cz. 2
Aktualizacja: 05.01.2012
W pierwszej części artykułu zostały przedstawione i omówione sytuacje, kiedy stosuje się tą instytucję oraz okoliczności, kiedy zachodzą tzw. wyłączenia. Ta część zawiera opis zasad obostrzenia kary. Są one zawarte w art. 38 ustawy z 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 ze zmianami), zwanej dalej kodeksem. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?