Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną
Aktualizacja: 14.10.2010
W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy. »
Co to jest próbka i prezent małej wartości w prawie unijnym dotyczącym VAT
Aktualizacja: 10.10.2010
Przekazanie próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Jak powinno się rozumieć te pojęcia na gruncie VAT tłumaczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 września 2010 r. w sprawie C‑581/08 EMI Group Ltd przeciwko The Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs. »
Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego
Aktualizacja: 08.10.2010
Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych. »
Kiedy firma szkoleniowa może odliczać VAT
Aktualizacja: 08.10.2010
Czy podatnikowi świadczącemu usługi szkoleniowe (zwolnione z VAT) przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją szkolenia? »
Jak wystawiać faktury na małżonków prowadzących osobne firmy aby mogli odliczyć VAT
Aktualizacja: 08.10.2010
Małżonkowie, prowadzący odrębne działalności gospodarcze, dokonujący budowy domu mieszkalnego z wydzieloną częścią usługową, wykorzystywaną do prowadzonych działalności, mają prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w związku z poniesionymi z tego tytułu wydatkami. »
Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT
Aktualizacja: 24.06.2020
Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy. »
Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT
Aktualizacja: 30.09.2010
Przepisy przewidują, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (art. 405 kodeksu cywilnego). »
Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT
Aktualizacja: 30.09.2010
Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług? »
Jak rozliczyć VAT przy przekazaniu samochodu firmowego na cele osobiste
Aktualizacja: 30.09.2010
Czy w przypadku przekazania przez podatnika na cele osobiste samochodu osobowego, stanowiącego towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług o wartości początkowej nie przekraczającej 15000 zł w tym samym roku, w którym dokonano zakupu samochodu i zwolnienia tego przekazania od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm.) istnieje obowiązek korekty 100% podatku VAT wcześniej odliczonego przy zakupie (art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)? »
Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych
Aktualizacja: 21.02.2014
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zlecić zagranicznej firmie wykonanie usługi szkoleniowej w Polsce. Firma ta nie jest zarejestrowana jako podatnik w Polsce, a więc podatek zostanie rozliczony przez Spółkę w ramach importu usług. Czy w związku z powyższym u Spółki wystąpi sprzedaż zwolniona i ciążyć będzie na niej obowiązek stosowania przepisów o odliczaniu częściowym? »
Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem
Aktualizacja: 30.09.2010
Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe? »
Czy świadczenia w ramach projektu realizowanego z funduszy UE są opodatkowane VAT
Aktualizacja: 30.09.2010
Spółka z o.o. jest wydawcą dzienników regionalnych . Działalność gospodarcza Spółki koncentruje się na działalności wydawniczej, świadczeniu usług poligraficznych oraz sprzedaży powierzchni reklamowej w prasie. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonanie świadczeń w ramach projektu będącego realizacją środków z dotacji z UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? »
Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy
Aktualizacja: 30.09.2010
Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna. »
Jak rozliczyć przejęcie majątku zlikwidowanej spółki gminnej
Aktualizacja: 30.09.2010
Nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie majątku zlikwidowanej spółki kapitałowej miastu, które było jej jedynym udziałowcem. »
Jaka stawka VAT dla sprzedaży samego miejsca parkingowego w budynku mieszkalnym
Aktualizacja: 30.09.2010
Czy deweloper ma prawo sprzedać samo miejsce parkingowe bez lokalu mieszkalnego? Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż miejsca parkingowego przez dewelopera, mieszczące się w podziemiach budynku mieszkalnego? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »