REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?

REKLAMA

Rejestracja transakcji, identyfikacja klientów, weryfikacja i monitoring danych – tak sprawdzają swoich klientów biura księgowe, które należą do instytucji obowiązanych w tzw. ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.


Ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu nakłada na wszystkie instytucje finansowe i kredytowe, w tym prowadzące przekazy pieniężne, oraz podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg obowiązki, które mają zapewnić przejrzystość transakcji finansowych. Instytucje wymienione w ustawie, w tym banki, biura notarialne i księgowe muszą rejestrować transakcje o równowartości oraz powyżej 15 tys. euro. Instytucje określone w ustawie muszą również zgłosić Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej osoby, co do których istnieje podejrzenie, że obracają pieniędzmi pochodzącymi z przestępstw. Zgłoszone muszą zostać również transakcje na mniejsze kwoty, ale które mogą być ze sobą powiązane, np. numerem konta, czy osobą dokonującą wpłaty.

Autopromocja


Ustawa dla wszystkich biur księgowych


Przepisy ustawy dotyczą wszystkich instytucji obowiązanych, w tym firm świadczących usługi prowadzenia ksiąg, takich jak centra finansowo-księgowe, czy biura rachunkowe. - Często właściciele małych biur rachunkowych myślą, że ustawa ich nie dotyczy, bo nie obracają kwotami, o których mowa w ustawie. Jednak każde biuro rachunkowe, które zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg, ma obowiązek przestrzegać zapisów ustawy - podkreśla Alicja Gajewska, Specjalista ds. Administracji z Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom.

Biura rachunkowe, podobnie jak inne instytucje obowiązane ustawą, muszą wprowadzić wewnętrzne procedury kontroli, które określają zasady postępowania i metody weryfikacji klientów. Wszyscy pracownicy mają również obowiązek odbycia szkolenia z zakresu weryfikacji klientów i ich transakcji. Wiele instytucji zainstalowało w tym celu odpowiednie systemy informatyczne, które mają ułatwić monitorowanie obrotów finansowych.

 

Dzięki ustawie zwiększa się przejrzystość transakcji finansowych, co wpływa na walkę z wprowadzaniem do obrotu pieniędzy pochodzących z przestępstw i finansowaniem terroryzmu. - Rozwiązania proponowane w ustawie są dobre i faktycznie pomagają zwalczać pranie brudnych pieniędzy. Jednak same przepisy nie wystarczą - największy nacisk powinien być kładziony na kontrolę, czy są one przestrzegane - ocenia Alicja Gajewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieprzestrzeganie przepisów ustawy wiąże się z wysokimi karami. Na firmę, która nie przeprowadzi szkoleń dla swoich pracowników może zostać nałożona kara finansowa do 100 tys. zł. Niezarejestrowanie transakcji równej lub powyżej 15 tys. euro i brak procedur wewnętrznych może kosztować firmę nawet 750 tys. zł.

Realizacja zapisów ustawy wzmacnia system walki z praniem brudnych pieniędzy i przyczynia się do ograniczenia możliwości finansowania terroryzmu. Aktywny udział w przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu pieniędzy pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku i zaufania do biura rachunkowego jako instytucji odpowiedzialnej. Przestrzeganie zapisów ustawy to obowiązek biur rachunkowych, dlatego wybierając firmę, która ma zająć się naszymi finansami, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zapomina ona o swoich zobowiązaniach względem prawa.

Centrum Finansowo-Ksiegowe Ekkom

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA