| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca sporządza, podatnik podpisuje

Doradca sporządza, podatnik podpisuje

Doradca podatkowy może tylko sporządzić zeznanie lub deklarację podatkową. Nie może jej jednak podpisać za podatnika. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozstrzygając spór między Krajową Radą Doradców Podatkowych a ministrem finansów.

Sprawa trafiła do sądu po tym jak minister finansów zawiesił jedną z uchwał Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP), określającą m.in. ogólne wzory pełnomocnictw dla doradców podatkowych. Uchwała dawała doradcom prawo nie tylko do sporządzania w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów zeznań i deklaracji podatkowych. Wzory pełnomocnictw uprawniały ich również do podpisywania zeznań podatkowych w imieniu podatników.

Takie postanowienia KRDP wzbudziły sprzeciw ministra finansów, który skorzystał ze swojego uprawnienia i zawiesił uchwałę.

Rada złożyła skargę do WSA. Nie chciała zgodzić się ze stanowiskiem resortu, że zastosowała niedopuszczalną interpretację rozszerzającą. Zdaniem korporacji doradców podatkowych czynność podpisywania mieści się w pojęciu sporządzania deklaracji, do którego doradcy uprawnieni są na mocy przepisów o doradztwie.
WSA, oddalając skargę KRDP, podkreślił, że minister finansów miał pełne prawo korzystać z zawieszenia uchwały, bo jest ona niezgodna z prawem.

Jak zauważył sąd, art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.) co prawda stanowi, że czynności doradztwa podatkowego obejmują sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie, ale sporządzanie to nie obejmuje podpisania. W przeciwnym razie podatnik byłby zwolniony z obowiązku podpisania zeznania, a takiego przepisu w prawie podatkowym nie ma.

Sąd wskazał, że ustawodawca dopuszcza taką możliwość wyjątkowo (np. ustawa o NIP), co jasno wynika z przepisów. Zauważył też, że podpisanie mieści się w pojęciu „złożenie”. A do złożenia, a co za tym idzie podpisania zeznania rocznego zobowiązany jest podatnik i niewywiązanie się z tego obowiązku pociąga za sobą sankcje nie tylko karne skarbowe, ale i karne. Sąd zwrócił też uwagę na charakter składanego zeznania. Jest to w ocenie WSA oświadczenie wiedzy, a nie woli, co wyklucza jego złożenie przez pełnomocnika.
Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt VI SA/Wr1245/04

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK