Biegli rewidenci będą lepiej nadzorowani
REKLAMA
Sejm większością głosów przyjął uchwałę z dnia 7 maja 2009 r., zakładającą nowelizację Ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Nowe przepisy dostosowują prawo krajowe do regulacji Unii Europejskiej.
REKLAMA
Znowelizowana ustawa określa zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta i organizację samorządu zawodowego. Wprowadza istotną zmianę w zakresie nadzoru nad rewidentami i firmami audytorskimi, a mianowicie powołuje do życia Komisję Nadzoru Audytowego (KNA), która będzie sprawować nad nimi nadzór publiczny. Na dzień dzisiejszy kontrolę nad tymi podmiotami sprawuje Krajowa Izba Biegłych Rewidentów (KIBR), która po wejściu w życie nowych przepisów, również będzie podlegać nadzorowi KNA.
Kadencja Komisji Nadzoru Audytowego będzie trwała cztery lata. W skład KNA wejdzie dziewięciu członków:
- dwóch przedstawicieli Ministra Finansów, w tym sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów jako przewodniczący;
- dwóch przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego - jeden z nich jako zastępca przewodniczącego;
- jeden przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości;
- dwóch przedstawicieli Krajowej Izby Biegłych Rewidentów rekomendowanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów;
- jeden przedstawiciel organizacji pracodawców;
- jeden przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Wprowadzenie zmian zawartych w ustawie ma na celu uniezależnienie nadzoru publicznego nad rewidentami od samorządu zawodowego biegłych rewidentów. Ponadto większość członków Komisji Nadzoru Audytowego co najmniej przez 3 lata przed powołaniem w skład Komisji Nadzoru Audytowego oraz w trakcie trwania kadencji nie może wykonywać czynności rewizji finansowej, mieć prawa głosu w firmie uprawnionej do badania sprawozdań finansowych oraz być członkiem zarządu lub rady nadzorczej takiej firmy.
Komisja Nadzoru Audytowego, w zależności od rodzaju i zakresu stwierdzonych nieprawidłowości, będzie mogła np. zażądać od firmy audytorskiej usunięcia wykrytych błędów lub nałożyć karę finansową w wysokości nie przekraczającej 10 proc. przychodów osiągniętych w poprzednim roku obrotowym z wykonywania czynności rewizji finansowej i nie wyższej niż 250 tys. zł.
W najbliższym czasie ustawa trafi do podpisu prezydenta.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA