REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o nowelizacji ustawy o VAT

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął większość senackich poprawek do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci, do których zwróciliśmy się z prośbą o komentarz, doceniają wprowadzone przez nowelizację rozwiązania, ale ostrzegają, że z niektórymi przepisami podatnicy mogą mieć kłopoty.

Radosław Szczęch, dyrektor w zespole VAT Ernst & Young

Autopromocja

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na ulgę na złe długi i nowe zasady odliczenia podatku dotyczącego samochodów osobowych. Należy pamiętać, że wejdą one w życie 90 dni od ogłoszenia nowelizacji, natomiast umowy leasingu, najmu itp. samochodów osobowych, co do których przysługuje dziś podatnikom pełne odliczenie podatku, nadal będą z niego korzystać, pod warunkiem ich zarejestrowania w urzędzie skarbowym do 15 czerwca. Ustawa wprowadza wiele korzystnych dla podatników przepisów. Odetchną z ulgą np. komitenci. Podatek będą mogli zapłacić dopiero po otrzymaniu płatności za towar, a nie w chwili jego wydania komisantowi. Podatnicy nareszcie będą mogli liczyć na zwrot podatku w przypadku nabycia gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Do tej pory zwrot dotyczył jedynie zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ułatwieniem dla podatników będzie możliwość korygowania stawki w eksporcie, po otrzymaniu dokumentów go potwierdzających, w bieżącej deklaracji, zamiast cofania się do deklaracji za okres, w którym dokonano dostawy eksportowej.

Marcin Chomiuk, szef zespołu ds. VAT w PricewaterhouseCoopers

Ta nowelizacja była bardzo potrzebna. Wprowadzenie ulgi na złe długi jest wręcz przełomem. Korzystnym rozwiązaniem jest też umożliwienie odliczenia VAT z faktur dokumentujących sprzedaż, która powinna być zwolniona z podatku, jeżeli wystawca tej faktury VAT zapłacił podatek wykazany na fakturze. Kłopoty mogą się pojawić przy odliczeniach VAT od samochodów. Definicja samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, które mogą korzystać z pełnego odliczenia VAT, jest bardziej skomplikowana niż tzw. wzór Lisaka. Szkoda, że w ustawie nie znalazły się przepisy dotyczące korekty na bieżąco wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru czy pozwalające na rejestrowanie grup podatników. Brakuje też przepisów wyłączających z opodatkowania VAT transakcji wewnątrz składów celnych oraz pozwalających na rozliczenie podatku VAT od importu towarów poprzez deklaracje VAT. Uzupełnienie ustawy o te przepisy miałoby na pewno odzwierciedlenie w większym poziomie inwestycji zagranicznych w Polsce.

Piotr Witkowski, prawnik z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners
z Poznania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety, nowelizacja nie rozwiała wątpliwości związanych z opodatkowaniem osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło. Dodano co prawda przesłankę odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich, jednak nowe przepisy nie mówią wprost, że od VAT wolne będą zlecenia zbliżone do stosunku pracy, tak jak wskazuje na to VI dyrektywa. Ciągle brakuje wyraźnego rozróżnienia między cywilnoprawnymi formami zatrudnienia opodatkowanymi i nieopodatkowanymi VAT. Wątpliwości budzą też przepisy dotyczące odliczeń VAT od samochodów. Z pełnego odliczenia nie będą mogły skorzystać małe samochody dostawcze, które są wykorzystywane przez dużą grupę małych przedsiębiorców. Obawiam się, że wielu podatników zatęskni jeszcze za wzorem Lisaka. Na uznanie zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi na złe długi, choć możliwość jej zastosowania została obwarowana licznymi warunkami, co zawęża krąg podmiotów, które będą mogły z niej skorzystać.
Krzysztof Flis, doradca podatkowy z Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółki Doradztwa Podatkowego.

Nowelizację do ustawy o VAT należy generalnie ocenić pozytywnie. Zbliża ona bowiem polski system VAT do systemu wspólnotowego, opartego na przepisach VI dyrektywy oraz orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wprowadza też wiele regulacji korzystnych dla podatników: ulgę na złe długi, nowe zasady korekty odliczenia VAT związanego z nabyciem środków trwałych, zmienia zasady obliczania proporcji dla potrzeb rozliczenia VAT naliczonego. Wprowadza inną definicję podatnika oraz zmienia zakres dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nowelizacja nie rozwiązuje wszystkich problemów podatników. Przykładem jest tutaj zakres opodatkowania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika przekazywanych na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wątpliwości w tym zakresie jest coraz więcej. Negatywnym przykładem są również zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów, których bilans jest zdecydowanie niekorzystny dla przedsiębiorców. Zgodność tych zmian z VI dyrektywą budzi wątpliwości.

Andrzej Dębiec, partner w Kancelarii Lovells

Nowym rozwiązaniem jest oczekiwana od początku obowiązywania ustawy ulga na złe długi. Chociaż skorzystanie z tej instytucji obwarowane zostało koniecznością spełnienia wielu warunków, to jednak będzie to dla przedsiębiorców dodatkowe narzędzie pozwalające na zmniejszenie ryzyka biznesowego związanego z opóźnionymi płatnościami. Nowe reguły dotyczą także zasad związanych z odliczaniem VAT od nabycia samochodów służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Krytykowany wzór Lisaka zastąpiony został regulacją o wiele bardziej kazuistyczną, której celem jest ograniczenie korzystania z pełnego odliczenia podatku. W grupie przepisów doprecyzowujących znalazła się przede wszystkim regulacja dotycząca umów zleceń. Nowelizacja nie rozstrzygnęła jednak wszelkich wątpliwości. Wciąż niejasne są zagadnienia związane z przekazywaniem towarów na cele reprezentacji i reklamy. Kontrowersje nadal będą budziły zasady opodatkowania sprzedaży wierzytelności, udziałów i akcji, co jest skutkiem bardzo szerokiej definicji świadczenia usług.

Mirosław Barszcz, partner w Kancelarii Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe:

Jedna z istotniejszych zmian dotyczy opodatkowania gadżetów reklamowych. Eliminuje ona limit odliczenia do 0,125 proc. sprzedaży opodatkowanej. Do kategorii bezwzględnie wyłączonej z opodatkowania weszły prezenty o wartości do 5 zł i drukowane materiały reklamowe i informacyjne. Przedsiębiorcy mieli bardzo dużo problemów z klasyfikowaniem materiałów na opodatkowane i nieopodatkowane. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ich wartość przekracza 5 zł, podatnik będzie musiał prowadzić specjalną ewidencję. Ważną zmianą jest umożliwienie w przypadku eksportu korekty VAT należnego na bieżąco. Istotne uproszczenia pojawią się w przypadku firm, które rozliczają się według współczynnika. Nowelizacja była przygotowywana w konsultacji z przedsiębiorcami, więc nie powinno być w niej „min”, na które mogliby wpaść podatnicy. Jak dotąd nie znalazłem w niej przepisów, które mogą być groźne dla firm.

Notował  Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA