Kategorie

Eksperci o nowelizacji ustawy o VAT

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął większość senackich poprawek do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci, do których zwróciliśmy się z prośbą o komentarz, doceniają wprowadzone przez nowelizację rozwiązania, ale ostrzegają, że z niektórymi przepisami podatnicy mogą mieć kłopoty.

Radosław Szczęch, dyrektor w zespole VAT Ernst & Young

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na ulgę na złe długi i nowe zasady odliczenia podatku dotyczącego samochodów osobowych. Należy pamiętać, że wejdą one w życie 90 dni od ogłoszenia nowelizacji, natomiast umowy leasingu, najmu itp. samochodów osobowych, co do których przysługuje dziś podatnikom pełne odliczenie podatku, nadal będą z niego korzystać, pod warunkiem ich zarejestrowania w urzędzie skarbowym do 15 czerwca. Ustawa wprowadza wiele korzystnych dla podatników przepisów. Odetchną z ulgą np. komitenci. Podatek będą mogli zapłacić dopiero po otrzymaniu płatności za towar, a nie w chwili jego wydania komisantowi. Podatnicy nareszcie będą mogli liczyć na zwrot podatku w przypadku nabycia gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Do tej pory zwrot dotyczył jedynie zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ułatwieniem dla podatników będzie możliwość korygowania stawki w eksporcie, po otrzymaniu dokumentów go potwierdzających, w bieżącej deklaracji, zamiast cofania się do deklaracji za okres, w którym dokonano dostawy eksportowej.

Marcin Chomiuk, szef zespołu ds. VAT w PricewaterhouseCoopers

Ta nowelizacja była bardzo potrzebna. Wprowadzenie ulgi na złe długi jest wręcz przełomem. Korzystnym rozwiązaniem jest też umożliwienie odliczenia VAT z faktur dokumentujących sprzedaż, która powinna być zwolniona z podatku, jeżeli wystawca tej faktury VAT zapłacił podatek wykazany na fakturze. Kłopoty mogą się pojawić przy odliczeniach VAT od samochodów. Definicja samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, które mogą korzystać z pełnego odliczenia VAT, jest bardziej skomplikowana niż tzw. wzór Lisaka. Szkoda, że w ustawie nie znalazły się przepisy dotyczące korekty na bieżąco wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru czy pozwalające na rejestrowanie grup podatników. Brakuje też przepisów wyłączających z opodatkowania VAT transakcji wewnątrz składów celnych oraz pozwalających na rozliczenie podatku VAT od importu towarów poprzez deklaracje VAT. Uzupełnienie ustawy o te przepisy miałoby na pewno odzwierciedlenie w większym poziomie inwestycji zagranicznych w Polsce.

Piotr Witkowski, prawnik z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners
z Poznania

Niestety, nowelizacja nie rozwiała wątpliwości związanych z opodatkowaniem osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło. Dodano co prawda przesłankę odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich, jednak nowe przepisy nie mówią wprost, że od VAT wolne będą zlecenia zbliżone do stosunku pracy, tak jak wskazuje na to VI dyrektywa. Ciągle brakuje wyraźnego rozróżnienia między cywilnoprawnymi formami zatrudnienia opodatkowanymi i nieopodatkowanymi VAT. Wątpliwości budzą też przepisy dotyczące odliczeń VAT od samochodów. Z pełnego odliczenia nie będą mogły skorzystać małe samochody dostawcze, które są wykorzystywane przez dużą grupę małych przedsiębiorców. Obawiam się, że wielu podatników zatęskni jeszcze za wzorem Lisaka. Na uznanie zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi na złe długi, choć możliwość jej zastosowania została obwarowana licznymi warunkami, co zawęża krąg podmiotów, które będą mogły z niej skorzystać.
Krzysztof Flis, doradca podatkowy z Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółki Doradztwa Podatkowego.

Nowelizację do ustawy o VAT należy generalnie ocenić pozytywnie. Zbliża ona bowiem polski system VAT do systemu wspólnotowego, opartego na przepisach VI dyrektywy oraz orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wprowadza też wiele regulacji korzystnych dla podatników: ulgę na złe długi, nowe zasady korekty odliczenia VAT związanego z nabyciem środków trwałych, zmienia zasady obliczania proporcji dla potrzeb rozliczenia VAT naliczonego. Wprowadza inną definicję podatnika oraz zmienia zakres dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Nowelizacja nie rozwiązuje wszystkich problemów podatników. Przykładem jest tutaj zakres opodatkowania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika przekazywanych na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wątpliwości w tym zakresie jest coraz więcej. Negatywnym przykładem są również zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów, których bilans jest zdecydowanie niekorzystny dla przedsiębiorców. Zgodność tych zmian z VI dyrektywą budzi wątpliwości.

Andrzej Dębiec, partner w Kancelarii Lovells

Nowym rozwiązaniem jest oczekiwana od początku obowiązywania ustawy ulga na złe długi. Chociaż skorzystanie z tej instytucji obwarowane zostało koniecznością spełnienia wielu warunków, to jednak będzie to dla przedsiębiorców dodatkowe narzędzie pozwalające na zmniejszenie ryzyka biznesowego związanego z opóźnionymi płatnościami. Nowe reguły dotyczą także zasad związanych z odliczaniem VAT od nabycia samochodów służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Krytykowany wzór Lisaka zastąpiony został regulacją o wiele bardziej kazuistyczną, której celem jest ograniczenie korzystania z pełnego odliczenia podatku. W grupie przepisów doprecyzowujących znalazła się przede wszystkim regulacja dotycząca umów zleceń. Nowelizacja nie rozstrzygnęła jednak wszelkich wątpliwości. Wciąż niejasne są zagadnienia związane z przekazywaniem towarów na cele reprezentacji i reklamy. Kontrowersje nadal będą budziły zasady opodatkowania sprzedaży wierzytelności, udziałów i akcji, co jest skutkiem bardzo szerokiej definicji świadczenia usług.

Mirosław Barszcz, partner w Kancelarii Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe:

Jedna z istotniejszych zmian dotyczy opodatkowania gadżetów reklamowych. Eliminuje ona limit odliczenia do 0,125 proc. sprzedaży opodatkowanej. Do kategorii bezwzględnie wyłączonej z opodatkowania weszły prezenty o wartości do 5 zł i drukowane materiały reklamowe i informacyjne. Przedsiębiorcy mieli bardzo dużo problemów z klasyfikowaniem materiałów na opodatkowane i nieopodatkowane. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ich wartość przekracza 5 zł, podatnik będzie musiał prowadzić specjalną ewidencję. Ważną zmianą jest umożliwienie w przypadku eksportu korekty VAT należnego na bieżąco. Istotne uproszczenia pojawią się w przypadku firm, które rozliczają się według współczynnika. Nowelizacja była przygotowywana w konsultacji z przedsiębiorcami, więc nie powinno być w niej „min”, na które mogliby wpaść podatnicy. Jak dotąd nie znalazłem w niej przepisów, które mogą być groźne dla firm.

Notował  Marcin Musiał
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

  Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

  Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią - uszczelnienie przepisów

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.