REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencję wyrobów akcyzowych należy uzgadniać z urzędem celnym

REKLAMA

Minister finansów postępował zgodnie z konstytucją nakazując uzgadnianie z urzędem celnym sposobu prowadzenia ewidencji unijnych towarów opodatkowanych akcyzą.

Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK) dnia 26 maja 2009 r., rozpatrując pytanie prawne Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trybunał odpowiadając na wątpliwości NSA potwierdził, że przepisy w tym zakresie są zgodne z konstytucją (sygn. P 58/07).

Autopromocja

Spór rozstrzygnięty przez TK dotyczył rozporządzenia ministra finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (D.U. Nr 74 poz. 668), które nakłada na kupującego wyroby w UE tzw. zharmonizowane (paliwo, gaz, alkohol, papierosy) podlegające akcyzie, obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu celnego sposobu prowadzenia ewidencji tych zakupów. Trybunał orzekł, że naczelnik musi taką ewidencję pisemnie zatwierdzić.

Obowiązek uzgadniania zasad ewidencji z urzędem celnym zakwestionowała spółka z Krakowa, która zwróciła się do właściwego sobie Naczelnika Urzędu Celnego z prośbą o interpretację przepisów rozporządzenia ministra finansów określającego ten obowiązek.

Spółka otrzymała odpowiedź dla siebie negatywną, gdyż naczelnik urzędu potwierdził konieczność takich uzgodnień. Spółka złożyła więc zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Po oddaleniu zażalenia przez WSA, spółka zaskarżyła je do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), twierdząc, że "obowiązek ustalania z naczelnikiem urzędu celnego sposobu prowadzenia ewidencji kupionych w UE towarów akcyzowych został nałożony przez ministra finansów bez upoważnienia ustawowego”.

NSA mając wątpliwości w tej materii, zwrócił się o wyjaśnienie sprawy przez TK. Sędziowie NSA nie byli pewni, czy rozporządzenie jest zgodne z art. 55 ust. 3 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym i konstytucją (art. 2 i 217).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał orzekła, że minister finansów, wydając rozporządzenie nakładające obowiązek uzgadniania z urzędem celnym sposobu prowadzenia ewidencji unijnych wyrobów opodatkowanych akcyzą, działał zgodnie z obowiązującym prawem.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Maria Gintowt-Jankowicz podkreśliła, że upoważnienie ustawowe dawało ministrowi finansów prawo do określenia sposobu prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych, tj. trybu postępowania, formy i metody pozwalającej na osiągnięcie założonego celu. Obowiązek uzgadniania wzoru ewidencji, sposobu jej prowadzenia i programu komputerowego to nic innego jak sprawdzenie, czy określone w rozporządzeniu elementy zostały zaproponowane przez podatnika. Nie ma tutaj miejsca na dowolność.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA