reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapomogi będą zwolnione z podatku

Zapomogi będą zwolnione z podatku

Zapomogi w wysokości do 638 zł, wypłacane ze środków zakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, będą zwolnione z podatku od osób fizycznych.

W ramach trwających prac nad pakietem antykryzysowym, rząd przyjął 2 czerwca projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia i będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r.

Zmiany w zakresie opodatkowania zapomóg realizują postulaty partnerów społecznych zawarte w pakiecie „Rozwiązań w obszarze wynagrodzeń i świadczeń socjalnych”.

W tym celu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano pkt 9a w art. 21 w ust. 1, na podstawie którego wolne od podatku będą środki wypłacane z zakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 638 zł.

W uzasadnieniu do nowelizacji czytamy, że z uwagi na stan finansów publicznych limit kwoty świadczenia wolnej od podatku nie może przekraczać wysokości 638 zł (kwota ta odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę w warunkach 2009 r.).

Przypomnijmy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, ze zm.) przewiduje szereg zwolnień odnoszących się do zapomóg i świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wolne od podatku dochodowego są:

jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane z funduszów związków zawodowych,

zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym
kwoty 2 280 zł,

świadczenia otrzymane z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego w związku z
zaistniałym zdarzeniem losowym,

wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków
zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany
na towary lub usługi,

dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich
wysokości,

b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,

c) świadczenia z pomocy społecznej.

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza również zwolnienie od podatku dla wartość rzeczowych świadczeń, w tym bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych oraz kwoty otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, jeżeli stanowią refundację wydatków udokumentowanych fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług poniesionych na cele działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Adam Kuchta

Ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama