TK. Informacje organów skarbowych
REKLAMA
Trybunał rozpoznał skargę konstytucyjną Leszka S. w sprawie niemożności uzyskania urzędowej interpretacji w zakresie zwolnienia z VAT. Trybunał nie uznał zaskarżonych przepisów za niekonstytucyjne. Leszek S. zwrócił się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy świadczone przez niego usługi są zwolnione z VAT.
REKLAMA
Pytanie uzasadnił tym, że napotkał niejednoznaczne interpretacje Ministerstwa Finansów i rozbieżne orzeczenia w tej sprawie. Urząd udzielił odpowiedzi, która pomijała zupełnie kwestię zwolnienia z VAT. Podatnik zwrócił się do izby skarbowej, podkreślając, że zawiłość sprawy przekracza jego możliwości do samodzielnej interpretacji odpowiednich przepisów.
Izba przekazała sprawę urzędowi skarbowemu, a ten z kolei odpowiedział podatnikowi, cytując szereg przepisów i dalej nie wyjaśniając problemu. Podatnik zwrócił się więc do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego. Dysponując jego interpretacją, wystąpił do urzędu skarbowego o uzupełnienie wyjaśnień udzielonych mu wcześniej, z uwzględnieniem tej interpretacji.
Znów otrzymał cytaty przepisów podatkowych, jednak nadal brakowało informacji, w jakim stopniu dotyczą one jego przypadku. Ponownie wystąpił do izby skarbowej, a ta umorzyła sprawę, stwierdzając, że przepisy nie przewidują odwołań od wyjaśnień udzielanych przez organy skarbowe. Również NSA oddalił skargę.
REKLAMA
W skardze do Trybunału, z którą wystąpił podatnik, zarzucono niezgodność art. 16, art. 17, art. 18 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym z art. 2, art. 7 w związku z art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 oraz art. 184 (zdanie pierwsze) Konstytucji RP oraz z art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Podkreślono, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
Trybunał stwierdził, że nie może rozszerzyć uprawnień NSA o kontrolę informacji wydanych przez organy skarbowe. Podkreślił, że dziś taka informacja jest decyzją administracyjną i służy od niej odwołanie. Stwierdził również, że organy podatkowe mają obowiązek tak sformułować odpowiedź na pytanie podatnika, aby była ona jasna, rzetelna i praktyczna. W żadnym wypadku nie mogą to być tylko cytaty z przepisów (SK 36/03).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA