Umorzona pomoc w spłacie kredytu zwolniona z podatku
REKLAMA
Dnia 5 sierpnia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z 19 czerwca o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz.U. nr 115, poz. 964). Zwolnienie z PIT będzie obejmowało środki finansowe przekazane bezrobotnemu na spłatę kredytu, które zostaną umorzone na podstawie decyzji starosty. Decyzję o umorzeniu, w całości lub w części spłaty zobowiązania, może podjąć starosta w przypadku trudnej sytuacji materialnej bezrobotnego uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot otrzymanej pomocy.
REKLAMA
Nowa ustawa zakłada pomoc finansową dla osób obciążonych zobowiązaniami kredytowymi, które utraciły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową po dniu 1 lipca 2008 r. Podstawowym warunkiem otrzymania takiej pomocy jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Maksymalna wysokość pomocy wyniesie 1,2 tys. złotych miesięcznie i będzie wypłacana przez rok. Obejmie spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami.
Zwrot udzielonej kwoty rozpocznie się po upływie 2 lat od ostatniej raty pomocy i będzie rozłożony równomiernie na 8 lat. Pomoc nie jest oprocentowana. W przypadku niedotrzymania terminów spłaty bezrobotny będzie musiał zapłacić odsetki, naliczone na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), z tym że zamiast odsetek za zwłokę naliczane będą odsetki ustawowe.
Pomoc jest przyznawana przez starostę na podstawie złożonego wniosku w terminie do dnia 31 grudnia 2010 r. w powiatowym urzędzie pracy, w którym bezrobotny został zarejestrowany.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA