reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > BCC: Szkoda Planu Grada

BCC: Szkoda Planu Grada

Przychody z prywatyzacji zaplanowane na rok 2009 wynoszą 12 mld zł. Na dzień 15 czerwca 2009 r. zrealizowano 1,8 mld zł, co stanowi 15%. W warunkach recesji, spowolnienia rozwoju gospodarczego, zmniejszenia tempa wzrostu PKB, zwiększenia potrzeb pożyczkowych państwa (w r. 2009 – 163 mld zł) każdy pieniądz ma podwójną wartość.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów miała zająć się tzw. Planem Grada. Jego realizacja miała przynieść budżetowi 36 mld zł w półtora roku i de facto miała zakończyć proces prywatyzacji w Polsce. BCC uważa ten projekt za korzystny dla gospodarki, nie tylko w kontekście kryzysu, choć teraz szczególnie. Odpowiedni punkt jednak spadł z porządku posiedzenia rządu. Szkoda. Znowu znaleźli się hamulcowi prywatyzacji, a zgłaszane pomysły odroczenia prywatyzacji dużych firm państwowych lub przeprowadzenia tzw. prywatyzacji menedżersko-pracowniczej, w proponowanym kształcie i bieżących warunkach przyniosłyby więcej szkody niż korzyści.

Skutkiem takiej postawy znów wracamy do pytania o to co i kiedy prywatyzować. W istocie natomiast problemem ministra Skarbu Państwa jest przełamanie obecnych ograniczeń procesu prywatyzacji, czyli m.in. znalezienie najlepszego sposobu, by w warunkach kryzysu (niskich cen na rynku kapitałowym), inwestorzy płacili godziwe ceny za prywatyzowane firmy, a także jak sprzedać resztki majątku firm lub małych pakietów akcji, których inwestorzy nie chcą kupować.

W tej sytuacji rząd powinien przyjąć do realizacji koncepcję ministra Grada .

Grażyna Magdziak

ekspert BCC ds. przekształceń własnościowych

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama