Ruszają dopłaty do kredytów mieszkaniowych
REKLAMA
Minister resortu pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Ireneusz Fąfara podpisali umowę dotyczącą finansowania dopłat do kredytów mieszkaniowych dla osób, które utraciły pracę. Umowa ta związana jest z wejściem w życie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz.U. nr 115, poz. 964). Wstępnie na realizację ustawy przeznaczono 500 mln zł.
REKLAMA
Na konta korzystających z pomocy pieniądze przekazywać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Prezes BGK Ireneusz Fąfara poinformował, że pieniądze powinny znaleźć się na koncie kredytobiorcy w ciągu trzech dni od otrzymania decyzji starosty.
Dzięki nowym przepisom osoby, które utraciły pracę, mogą ubiegać się o dopłatę do kredytu. Rząd wydał dla nich instrukcję, w której krok po kroku opisano jak otrzymać dopłatę. Ustawę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - Obywatele, którzy po utracie pracy znaleźli się w ciężkiej sytuacji i grozi im utrata dachu nad głową, mogą liczyć na pomoc państwa - mówi szefowa resortu, Jolanta Fedak.
Z pomocy mogą skorzystać osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Dopłatę do kredytu mogą także otrzymać małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek, który nie jest kredytobiorcą. O pomoc może starać się np. mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę.
Maksymalna wysokość pomocy wyniesie 1,2 tys. złotych miesięcznie i będzie wypłacana przez rok. Obejmie spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami.
REKLAMA
Zwrot udzielonej kwoty rozpocznie się po upływie 2 lat od ostatniej raty pomocy i będzie rozłożony równomiernie na 8 lat. Pomoc nie jest oprocentowana. W przypadku niedotrzymania terminów spłaty bezrobotny będzie musiał zapłacić odsetki, naliczone na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), z tym że zamiast odsetek za zwłokę naliczane będą odsetki ustawowe.
Pomoc jest przyznawana przez starostę na podstawie złożonego wniosku w terminie do dnia 31 grudnia 2010 r. w powiatowym urzędzie pracy, w którym bezrobotny został zarejestrowany. W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot pomocy, starosta może odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat