reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Okulary korekcyjne - 7 procent VAT

Okulary korekcyjne - 7 procent VAT

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne jest opodatkowana 7-proc. stawką VAT. Resort obiecuje też podjęcie kroków zmierzających do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów.

Z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania okularów korekcyjnych wystąpił do Ministerstwa Finansów poseł Jan Klimek. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej większość urzędów skarbowych uzależnia stosowanie dla okularów korekcyjnych 7-proc. stawki VAT od uznania ich za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Odmiennego zdania jest jednak Izba Skarbowa w Krakowie, według której dla celów VAT należy rozbić cenę wykonanych okularów na cenę soczewek opodatkowanych 7-proc. stawką oraz na cenę oprawek i robocizny opodatkowanych 22-proc. stawką. Tym samym kwestionuje ona uznanie całych okularów za wyrób medyczny.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację, że dostawa okularów korekcyjnych uznawanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu w Polsce podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Gdy okulary nie są uznane za wyrób medyczny, ich dostawa podlega podstawowej 22-proc. stawce podatku. Stawka ta ma też zastosowanie do dostawy oprawek okularowych, które nie są uznawane za wyrób medyczny, np. w przypadku gdy są one odrębnym przedmiotem sprzedaży. Resort wyjaśnia także, że tą samą stawką opodatkowane są niewymienione w załącznikach do ustawy o VAT usługi polegające na wykonaniu okularów korekcyjnych. Należy pamiętać, że zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy, niższą 7-proc. stawką VAT są opodatkowane soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła oraz soczewki okularowe z innych materiałów.
Jednocześnie wiceminister Jarosław Neneman obiecuje podjęcie działań w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów dotyczących opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych wykonywanych w zakładach optycznych.
Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama