Usługi będą opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy
REKLAMA
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w czwartek 10 września, odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian ustawy o VAT. Za przyjęciem nowelizacji opowiedzieli się wszyscy posłowie obecni na posiedzeniu.
REKLAMA
Projektowane zmiany dostosowują niektóre przepisy ustawy o VAT do unijnych dyrektyw. Większość zmian ma obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r.
Nowe przepisy zakładają w szczególności zmiany w opodatkowaniu usług. W myśl rządowego projektu, VAT od usług będzie opłacany w kraju, w którym siedzibę ma ich odbiorca, a nie, jak obecnie - usługodawca.
W przypadku, gdy wykonawca usługi nie będzie zarejestrowany dla potrzeb VAT w kraju, do którego sprzedaje swoje usługi, to obowiązek rozliczenia podatku będzie spoczywał na odbiorcy usług.
Nowe przepisy o miejscu opodatkowania nie będą jednak dotyczyć usług przeznaczonych na potrzeby osobiste odbiorcy lub jego personelu - w tym przypadku VAT trzeba będzie nadal płacić w kraju siedziby wykonawcy usług.
Projekt uwzględnia zmiany w zakresie opodatkowanie usług z dziedziny kultury. Zgodnie z założeniami, organizatorzy imprez kulturalnych płaciliby VAT w kraju, w którym mają swoją siedzibę. Wyjątek stanowiłyby usługi wstępu na imprezy artystyczne, sportowe czy edukacyjne - wówczas miejscem opodatkowania byłby kraj, w którym imprezy te się odbywają. Zmiany miałyby wejść w życie od 2011 r.
Inne niż obecnie będzie również miejsce opodatkowania VAT od usług restauracyjnych i cateringowych. Teraz podatek od nich trzeba płacić w miejscu siedziby usługodawcy; nowe przepisy zakładają natomiast, że usługi restauracyjne i cateringowe będą opodatkowane w miejscu ich wykonywania.
Rządowego projektu nowelizacji określa także moment powstania obowiązku podatkowego przy usługach ciągłych, czyli powtarzających się między tymi samymi partnerami handlowymi w dłuższym okresie. W momencie, gdy czas trwania usług ciągłych byłby dłuższy niż rok - obowiązek płacenia od nich VAT powstawałby z upływem roku kalendarzowego, w którym usługi przestały być świadczone.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat