reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczanie dochodów z zagranicy

Rozliczanie dochodów z zagranicy

Rozliczenie dochodów zagranicznych było w tym roku zmorą podatników. Nie mogą oni zrozumieć, dlaczego muszą rozliczać się w Polsce, skoro uzyskują dochody tylko za granicą.

O miejscu rozliczeń podatkowych decyduje m.in. miejsce zamieszkania. I dlatego duża część Polaków pracujących w Unii Europejskiej zamierza przekonać fikusa, że ich miejsce zamieszkania nie znajduje się już w Polsce.

Z opublikowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej raportu „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia pierwszego roku członkostwa” wynika, że liczba pracowników, którzy na stałe mieszkają w Polsce i podejmą zatrudnienie w pozostałych krajach członkowskich UE, nie powinna w 2005 r. przekroczyć 600 tys. osób. Do tej pory było to, jak się szacuje, 450-500 tys. osób. Dla wielu była to pierwsza zagraniczna praca. Nie dziwi zatem fakt, że w tym roku wielu podatników miało problemy z rozliczeniem dochodów zagranicznych.

Dla celów podatkowych należy ustalić, gdzie Polak uzyskujący dochody za granicą ma miejsce zamieszkania, czy w Polsce, czy w państwie, w którym pracuje. O miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (faktyczne przebywanie) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu), występujące i trwające łącznie. Chodzi zatem o faktyczne przebywanie w miejscowości, która dla podatnika stanowi centrum jego interesów życiowych.

I tu rzecz ciekawa. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w wybranych izbach skarbowych, wynika, że w ostatnim czasie zaobserwowano większą niż dotychczas ilość zapytań podatników dotyczących zasad określania miejsca zamieszkania osoby fizycznej, dla potrzeb stwierdzenia, czy podlegają ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Najczęściej pytania dotyczą pracy w Wielkiej Brytanii i Holandii. Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, zwróciła uwagę na fakt, że z pytań podatników kierowanych do urzędów skarbowych województwa pomorskiego wynika, że podatnicy zamierzają przekonać fiskusa, że ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii i tym samym będą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w tym kraju. – Podatnicy ci twierdzą, że czynią to nie ze względu na wysokość stawek podatkowych obowiązujących w Polsce, lecz z uwagi na liczne ulgi i preferencje w brytyjskim systemie podatkowym. Są ponadto zorientowani, że jednoznacznie o stwierdzeniu ich miejsca zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii może dowodzić uzyskanie certyfikatu rezydencji od brytyjskich służb skarbowych. Jednak z ich ustaleń wynika, iż brytyjskie służby skarbowe bardzo wnikliwie rozpatrują te sprawy i nie jest łatwo uzyskać brytyjski certyfikat rezydencji – dodała.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama