REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie dochodów z zagranicy

REKLAMA

Rozliczenie dochodów zagranicznych było w tym roku zmorą podatników. Nie mogą oni zrozumieć, dlaczego muszą rozliczać się w Polsce, skoro uzyskują dochody tylko za granicą.

O miejscu rozliczeń podatkowych decyduje m.in. miejsce zamieszkania. I dlatego duża część Polaków pracujących w Unii Europejskiej zamierza przekonać fikusa, że ich miejsce zamieszkania nie znajduje się już w Polsce.

Autopromocja

Z opublikowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej raportu „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia pierwszego roku członkostwa” wynika, że liczba pracowników, którzy na stałe mieszkają w Polsce i podejmą zatrudnienie w pozostałych krajach członkowskich UE, nie powinna w 2005 r. przekroczyć 600 tys. osób. Do tej pory było to, jak się szacuje, 450-500 tys. osób. Dla wielu była to pierwsza zagraniczna praca. Nie dziwi zatem fakt, że w tym roku wielu podatników miało problemy z rozliczeniem dochodów zagranicznych.

Dla celów podatkowych należy ustalić, gdzie Polak uzyskujący dochody za granicą ma miejsce zamieszkania, czy w Polsce, czy w państwie, w którym pracuje. O miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (faktyczne przebywanie) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu), występujące i trwające łącznie. Chodzi zatem o faktyczne przebywanie w miejscowości, która dla podatnika stanowi centrum jego interesów życiowych.

I tu rzecz ciekawa. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w wybranych izbach skarbowych, wynika, że w ostatnim czasie zaobserwowano większą niż dotychczas ilość zapytań podatników dotyczących zasad określania miejsca zamieszkania osoby fizycznej, dla potrzeb stwierdzenia, czy podlegają ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Najczęściej pytania dotyczą pracy w Wielkiej Brytanii i Holandii. Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, zwróciła uwagę na fakt, że z pytań podatników kierowanych do urzędów skarbowych województwa pomorskiego wynika, że podatnicy zamierzają przekonać fiskusa, że ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii i tym samym będą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w tym kraju. – Podatnicy ci twierdzą, że czynią to nie ze względu na wysokość stawek podatkowych obowiązujących w Polsce, lecz z uwagi na liczne ulgi i preferencje w brytyjskim systemie podatkowym. Są ponadto zorientowani, że jednoznacznie o stwierdzeniu ich miejsca zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii może dowodzić uzyskanie certyfikatu rezydencji od brytyjskich służb skarbowych. Jednak z ich ustaleń wynika, iż brytyjskie służby skarbowe bardzo wnikliwie rozpatrują te sprawy i nie jest łatwo uzyskać brytyjski certyfikat rezydencji – dodała.

Podobną sytuację zaobserwowano w województwie podlaskim i opolskim oraz urzędach skarbowych w Gorzowie Wielkopolskim, choć nie stwierdzono przypadku, aby podatnicy wprost wskazywali, że mieszkają za granicą. Problem nie pojawił się w województwie świętokrzyskim i śląskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba pamiętać, że to na podatniku spoczywa obowiązek określenia, w którym państwie znajduje się jego miejsce zamieszkania i czy podlega nieograniczonemu czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc i temu, gdzie ma się rozliczyć. Jednak organy podatkowe i skarbowe mogą w decyzji określającej wysokość podatku przyjąć inne miejsca zamieszkania niż to, które wskazał podatnik i uznać np., że powinien on jednak rozliczyć się w Polsce. Poza tym służby skarbowe innych krajów mają możliwość powiadamiania polskiej administracji o uzyskiwanych przychodach przez polskich obywateli w innych krajach. Zatem zanim zaczniemy planować swoje podatki, należy się dobrze zastanowić, czy się to opłaci.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  REKLAMA