reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany zasad odliczania VAT

Zmiany zasad odliczania VAT

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów o VAT warto kupić i odliczyć podatek m.in. od większość samochodów terenowych, minivanów czy niektórych samochodów kombi o dużej ładowności. Z zakupem natomiast samochodów uznawanych za osobowe lepiej poczekać do wejścia w życie nowych regulacji - uważają eksperci.

Zdecydowanie warto poczekać na nowe przepisy w przypadku zakupu samochodów, które po 1 maja 2004 r. dawały prawo do odliczenia tylko 50 proc. VAT (nie więcej niż 5 tys. zł.). Według nowych przepisów będzie to 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Do tej kategorii należy zdecydowana większość samochodów używanych jako osobowe – wyjaśnił „GP” Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Jak wyjaśnił, mogą zdarzyć się również przypadki, gdy samochody, w stosunku do których do tej pory istniało ograniczenie w prawie do odliczenia podatku, po wejściu w życie nowych przepisów będą dawały pełne prawo do odliczenia (niektóre samochody mające jeden rząd siedzeń).

– W odniesieniu jednak do niektórych samochodów, które według przepisów obowiązujących po 1 maja 2004 r. dawały prawo do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego przy zakupie, według nowych przepisów prawo do odliczenia podatku zostanie ograniczone do 60 proc. kwoty podatku, nie więcej niż 6 tys. zł.

Jaka była sprzedaż

Według szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w ub.r. sprzedano około 80 tys. samochodów dających prawo do pełnego odliczenia VAT, czyli z tzw. kratką. W porównaniu z wcześniejszymi latami nastąpił więc spadek, gdyż wtedy sprzedaż wynosiła około 100 tys. takich pojazdów.

Abstrahując od niezgodności takiego rozwiązania z VI Dyrektywą, oczywiście warto dokonać zakupów i odliczenia podatku od takich samochodów przed wejściem w życie nowych przepisów (przed upływem 90 dni, licząc od 1 czerwca 2005 r.). Do kategorii tej zalicza się m.in. większość samochodów terenowych, minivanów czy niektóre samochody kombi o dużej ładowności. Warto zauważyć, że zakup takich samochodów przed wejściem w życie nowych przepisów pozwoli na odliczenie całości podatku przy ich zakupie, po zmianie przepisów podatnicy nie będą jednak w świetle ustawy VAT mieli prawa do odliczenia VAT od paliwa – wyjaśnił Jerzy Martini.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, przedsiębiorcy, którzy planują zakup za gotówkę tzw. samochodów z kratką, powinni się pospieszyć. – Obowiązujące obecnie regulacje wciąż dają możliwość pełnego odliczenia VAT przy ich kupnie. Przepisy znowelizowanej ustawy o VAT, ograniczające tę możliwość, wejdą w życie pod koniec sierpnia bieżącego roku.

Jeszcze bardziej powinni się pospieszyć ci przedsiębiorcy, którzy auta z kratką zamierzają wziąć w leasing. Aby móc skorzystać z pełnego odliczenia, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca bieżącego roku – podkreślił Wojciech Drzewiecki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama