| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Od 1 października br. zmienia się system ubezpieczenia społecznego rolników. Pomimo zapowiedzi jego gruntownego przebudowania, większość zasad została zachowana. Zmiany dotyczą głównie wymiaru składek na ubezpieczenia rolników.

Zmieniony system ubezpieczeń społecznych rolników będzie się opierał na miesięcznych, a nie kwartalnych rozliczeniach. Od października br. rolnik nie będzie już musiał opłacać składki za cały kwartał, jeśli faktycznie warunki do objęcia go ubezpieczeniem rolników będzie spełniać tylko przez część kwartału.

Miesięczny wymiar składek

Wskutek wprowadzenia miesięcznego charakteru ubezpieczenia społecznego rolnicy będą podlegać ubezpieczeniu od dnia objęcia ubezpieczeniami na mocy ustawy (lub na wniosek) do dnia, w którym przestaną spełniać warunki do podlegania tym ubezpieczeniom (np. sprzedadzą gospodarstwo rolne lub podejmą pracę, która powoduje obowiązek opłacania składek w ZUS). Oznacza to, że jeśli ubezpieczenia będą trwały krócej niż miesiąc, rolnicy zapłacą składki w wysokości proporcjonalnie obniżonej (tj. za część miesiąca).

Od października br. nie zmieni się jednak termin opłacania składek. Tak jak dotychczas składki za cały kwartał będą musiały zostać opłacone do ostatniego dnia pierwszego miesiąca tego kwartału (np. składki za 3 miesiące I kwartału danego roku muszą zostać opłacone do 31 stycznia tego roku). Gdy rolnik opłaci składki za trzy miesiące kwartału, a jego ubezpieczenie ustanie w trakcie kwartału, KRUS ustali nadpłatę i zaliczy ją na poczet zaległych lub bieżących składek. Jeśli takich nie będzie, KRUS zaliczy nadpłatę na poczet przyszłych składek albo je zwróci - na wniosek lub z urzędu.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych rolników - zestawienie tabelaryczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dodatkowa składka

Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa rolne o powierzchni większej niż 50 ha przeliczeniowych, będą od października br. opłacać dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa rolnego i wyniesie:

• 12% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych,

• 24% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 100 ha przeliczeniowych do 150 ha przeliczeniowych,

• 36% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 150 ha przeliczeniowych do 300 ha przeliczeniowych,

• 48% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 300 ha przeliczeniowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »