REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Joanna Kalinowska

REKLAMA

Od 1 października br. zmienia się system ubezpieczenia społecznego rolników. Pomimo zapowiedzi jego gruntownego przebudowania, większość zasad została zachowana. Zmiany dotyczą głównie wymiaru składek na ubezpieczenia rolników.

Zmieniony system ubezpieczeń społecznych rolników będzie się opierał na miesięcznych, a nie kwartalnych rozliczeniach. Od października br. rolnik nie będzie już musiał opłacać składki za cały kwartał, jeśli faktycznie warunki do objęcia go ubezpieczeniem rolników będzie spełniać tylko przez część kwartału.

Autopromocja

Miesięczny wymiar składek

Wskutek wprowadzenia miesięcznego charakteru ubezpieczenia społecznego rolnicy będą podlegać ubezpieczeniu od dnia objęcia ubezpieczeniami na mocy ustawy (lub na wniosek) do dnia, w którym przestaną spełniać warunki do podlegania tym ubezpieczeniom (np. sprzedadzą gospodarstwo rolne lub podejmą pracę, która powoduje obowiązek opłacania składek w ZUS). Oznacza to, że jeśli ubezpieczenia będą trwały krócej niż miesiąc, rolnicy zapłacą składki w wysokości proporcjonalnie obniżonej (tj. za część miesiąca).

Od października br. nie zmieni się jednak termin opłacania składek. Tak jak dotychczas składki za cały kwartał będą musiały zostać opłacone do ostatniego dnia pierwszego miesiąca tego kwartału (np. składki za 3 miesiące I kwartału danego roku muszą zostać opłacone do 31 stycznia tego roku). Gdy rolnik opłaci składki za trzy miesiące kwartału, a jego ubezpieczenie ustanie w trakcie kwartału, KRUS ustali nadpłatę i zaliczy ją na poczet zaległych lub bieżących składek. Jeśli takich nie będzie, KRUS zaliczy nadpłatę na poczet przyszłych składek albo je zwróci - na wniosek lub z urzędu.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych rolników - zestawienie tabelaryczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dodatkowa składka

Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa rolne o powierzchni większej niż 50 ha przeliczeniowych, będą od października br. opłacać dodatkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa rolnego i wyniesie:

• 12% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych,

• 24% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 100 ha przeliczeniowych do 150 ha przeliczeniowych,

• 36% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 150 ha przeliczeniowych do 300 ha przeliczeniowych,

• 48% emerytury podstawowej - obszar użytków rolnych powyżej 300 ha przeliczeniowych.

 

Wymienione grupy rolników otrzymają z KRUS decyzje w sprawie obowiązku opłacania dodatkowej składki i jej wysokości w terminie do 30 listopada 2009 r. Dodatkową składkę będą musieli opłacać w terminie, w którym opłacają pozostałe składki na ubezpieczenia rolników.

Korzyści dla rolników - przedsiębiorców

Ustawa nowelizująca system ubezpieczeń rolników wprowadza korzystną finansowo zmianę dla rolników (domowników), którzy jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność. Rolnik (domownik rolnika), który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracuje przy wykonywaniu takiej działalności, może nadal opłacać składki w KRUS, jeśli spełnia warunki określone w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Składki w KRUS może więc nadal opłacać rolnik (domownik rolnika), który:

• podjął działalność lub współpracę w trakcie ubezpieczenia rolników po co najmniej 3-letnim okresie podlegania temu ubezpieczeniu z mocy ustawy,

• w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności/współpracy złożył w KRUS oświadczenie, że chce kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników,

• nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w ZUS, np. jako pracownik, zleceniobiorca,

• nie ma prawa do emerytury, renty ani innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

• udokumentuje, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył kwoty 2835 zł (warunek nie dotyczy osób, które nie prowadziły działalności w ubiegłym roku).

Do końca września br. rolnik - przedsiębiorca musiał opłacać podwójne składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Od 1 października br. taki rolnik będzie opłacał składkę w podwójnej wysokości tylko na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

• ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. Nr 79, poz. 667

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA