reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma publikacji za darmo

Nie ma publikacji za darmo

Obietnica resortu polityki społecznej, że organizacje pożytku publicznego, które korzystają z darowizn podatników, nie będą musiały płacić za publikacje ubiegłorocznych sprawozdań finansowych, zawisła w próżni.

Za stronę Monitor Polski B życzy sobie niemal 700 zł.

W tym roku po raz pierwszy fundacje pożytku publicznego muszą opublikować w Monitorze Polskim B swoje sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Z naszych informacji wynika, że Monitor wstrzymał publikacje.

– Niczego nie wstrzymaliśmy, bo nawet nie rozpoczęliśmy tego procesu. Nie wiadomo bowiem, czy za publikacje sprawozdań fundacje powinny płacić, czy też powinniśmy je publikować za darmo. Mamy różne, sprzeczne opinie w tej sprawie – mówi Piotr Rączka, kierownik redakcji Monitora Polskiego B.

Jak dowiedzieliśmy się w Zakładzie Wydawnictw i Poligrafii Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na publikację czeka już 600 sprawozdań fundacji.

– Jeżeli organizacja pożytku publicznego chce opublikować sprawozdanie, to powinna zapłacić. Jak okaże się, że publikacja jest zwolniona z opłat, to organizacja może wystąpić o zwrot pieniędzy – radzi Piotr Rączka.
Strona publikacji w Monitorze Polskim B kosztuje 685,1 zł. Zwykle sprawozdanie liczy sobie kilka stron. Dla małych organizacji walczących o odpis 1 proc. podatku taki wydatek jest znaczącą sumą. Szacuje się, że sprawozdania musi opublikować ponad 2 tys. organizacji pożytku publicznego, które w ubiegłym roku uzyskały od podatników łącznie 10 mln zł.

Gdy w marcu z pompą ruszyła kampania promująca przekazywanie przez podatników 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, wiceminister polityki społecznej Rafał Baniak zapowiedział, że organizacje nie będą musiały płacić za publikacje sprawozdań w Monitorze Polskim B. O problemach dowiaduje się od „GP”.

– Dotychczas nie miałem sygnałów, że taka sytuacja ma miejsce. Ze zleconych przez nas interpretacji wynika, że organizacje pożytku publicznego spełniające określone warunki mogą korzystać z darmowej publikacji sprawozdań finansowych na stronach Monitora Polskiego B. Rządowe Centrum Legislacji potwierdziło nasze zdanie. Wydawało mi się, że ta sprawa jest już załatwiona – mówi minister i obiecuje interwencję. Jego zdaniem opłaty za publikacje sprawozdań mogą być hamulcem w powstawaniu organizacji pożytku publicznego.
Instytucje charytatywne są przekonane, że nie muszą płacić za publikacje sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B.

– Złożyliśmy sprawozdanie, ale nie śledziłam, czy już się ukazało. Nie chcą opublikować? Przecież zgodnie z interpretacją Ministerstwa Polityki Społecznej organizacje pożytku publicznego są zwolnione z opłat za publikacje – przekonuje Joanna Szpindor, księgowa ze Stowarzyszenia Hospicjum Domowe.
Zaskoczenia nie kryje także Alina Muzińska, dyrektor finansowy Fundacji im. Stefana Batorego. – Nie złożyliśmy jeszcze sprawozdania, ale dotychczas byłam pewna, że nie będzie problemu z bezpłatną publikacją. Będziemy interweniować – mówi Alina Muzińska.

Jak się dowiedzieliśmy, w piątek na biurko Krzysztofa Więckiewicza, dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego MPS, trafiła najnowsza opinia RCL w sprawie. Wynika z niej, że organizacje pożytku publicznego powinny płacić za publikacje sprawozdań. Aby zwolnić je z tego obowiązku, należałoby dokonać zmian w ustawie o działaności pożytku publicznego i wolontariacie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama