| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych

Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych

Dnia 19 lutego 2010 r. weszła w życie nowelizacja z dnia 4 września 2008 r. (Dz. U. 2010, Nr 8, poz. 51, dalej „nowelizacja”) zmieniająca ustawę o dokumentach paszportowych oraz o opłacie skarbowej. Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją jest zniesienie bezwzględnego obowiązku osobistego stawiennictwa w celu złożenia wniosku i odbioru paszportu tymczasowego.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją, paszport dla dziecka do piątego roku życia będą mogli odebrać jego rodzice lub ustawowi opiekunowie przy czym nie jest już wymagana obecność małoletniego. Warto również podkreślić, że obecność dziecka do piątego roku życia nie jest też wymagana przy złożeniu wniosku o wydanie ww. dokumentu.

Nowelizacja wprowadza nową definicję zniszczenia dokumentu paszportowego, którym będzie zniszczenie dokumentu w stopniu utrudniającym identyfikację osoby lub stwierdzenie autentyczności dokumentu. Osoba, która utraciła paszport lub której dokument został zniszczony, będzie musiała zawiadomić o tym organ, który dokument wydał lub organ właściwy ze względu na miejsce pobytu. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie gwarancji rejestracji utraty lub zniszczenia dokumentu, a także skrócenie postępowania administracyjnego w przypadku wystąpienia o wydanie nowego paszportu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji (Dz. U. Nr 26 poz. 131), obowiązującym też od 19 lutego br., dane biometryczne w postaci odcisków palców, po wprowadzeniu do ewidencji paszportowej, będą szyfrowane. Dane w ewidencji w ramach jednego wniosku będą mogły być zmienione najpóźniej w chwili wprowadzenia statusu o wydaniu lub odmowie wydania paszportu. Dokument paszportowy sporządzi, na podstawie wniosku paszportowego wprowadzonego do ewidencji, Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, któro przekaże do centralnej ewidencji dane z kolejnych faz procesu sporządzania paszportu, w tym: serię i numer dokumentu oraz daty: sporządzenia paszportu, jego ważności oraz wysłania go do organu paszportowego.

Dodatkowo, rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. Nr 25 poz. 126) zmienione zostały opłaty za wydanie dokumentów paszportowych. Obecnie opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł, paszportu tymczasowego 30 zł. Natomiast dla osób, które nie ukończyły 13 lat cena paszportu wynosi 60 zł.

Ważną zmianą jest również przepis, zgodnie z którym opłata za wydanie nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu zostanie podwyższona o 200% w stosunku do opłaty za wydanie paszportu, obowiązującej wnioskodawcę w dniu złożenia wniosku o nowy paszport, jeżeli dokument został utracony lub zniszczony z winy posiadacza.

Zmiany wprowadzone nowelizacją, w tym w szczególności zniesienie obowiązkowego stawiennictwa dziecka do 5 roku życia przy składaniu wniosku czy odbiorze dokumentu paszportowego, należy uznać za jak najbardziej dobry krok w kierunku odformalizowania postępowania w tym zakresie. Ponadto, jest to dobry przykład na poprawianie błędów legislacyjnych i wprowadzanie logicznych rozwiązań w miejsce dotychczasowych dość absurdalnych.

Maciej Szulikowski

Kliknij żeby zobaczyć zdjęcie autora

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »